وبلاگ

چه روغن موتوری بخریم؟

چه روغن موتوری بخریم -رایا مارکت

چه روغن موتوری بخریم؟ روغن خودرو یکی از حیاتی ترین موادی است که باید به منظور افزایش سلامت موتور اتومبیل خودتان، از آن استفاده کنید. در موتور اتومبیل، قطعات مختلف در زمان روشن بودن موتور، بر روی یکدیگر ساییده می شوند و این عمل در دراز مدت باعث آسیب جدی به این قطعات می شود.

مقدمه

اگر شما اتومبیل شخصی داشته باشید، رسیدگی به آن جزو بزرگترین دغدغه هایتان خواهد بود. خرید و تعویض روغن موتور یکی از همین دغدغه ها است.

روغن موتور یکی از حیاتی ترین موادی است که باید به منظور افزایش سلامت موتور اتومبیل خودتان، از آن استفاده کنید. در موتور اتومبیل، قطعات مختلف در زمان روشن بودن موتور، بر روی یکدیگر ساییده می شوند و این عمل در دراز مدت باعث آسیب جدی به این قطعات می شود.

از طرفی، تمامی موتورهای اتومبیل ها، در هنگام کار، حرارت قابل توجهی را به خصوص در قسمت پیستون، بلبرینگ و یاتاقان و قطعات دیگری مانند کاسه نمدها ایجاد می کنند و اگر این حرارت به نحوی کنترل نشده و کاهش نیابد، به این قطعات آسیب خواهد رساند. در این 2 وضعیت، استفاده از روغن موتور با کیفیت به عنوان یک راه حل ارزان قیمت و بدون دردسر، بسیار موثر خواهد بود.

از چه نوع روغن موتوری استفاده کنم؟

اگر صاحب اتومبیل هستید و پیش خود فکر می‌کنید؟ چه روغن موتوری بخریم و یا ماشین تان را تازه خریداری کرده اید، حتما این سوال را بارها از خودتان پرسیده اید. در جواب شما باید بگوییم که خرید روغن موتور تا حدود زیادی به سلیقه شما باز می گردد و می توانید بین انبوهی از برندهای موجود در بازار، روغن موتور دلخواه خود را خریداری کنید. در این مقاله، در مورد نکات مثبت و منفی مربوط به استفاده از  روغن موتور طبیعی و مصنوعی، با شما صحبت خواهیم کرد. با ما همراه باشید.

گفتیم که یکی از راه حل های ارزان و کم دردسر برای مشکلاتی که ممکن است در اثر استفاده طولانی مدت از اتومبیل، در موتور و سایر قطعات آن ایجاد شود، استفاده از روغن موتور با کیفیت است. این راه حل برای افرادی که به دنبال کاهش هزینه های مربوط به نگهداری ماشین هستند، بسیار مناسب است. با وجود این ارزان بودن، استفاده از روغن موتور بی کیفیت نیز می تواند باعث آسیب جدی به قطعات اتومبیل شما و ایجاد هزینه های سنگینی برای شما شود.

چه نوع روغن موتوری را برای اتومبیلم لازم دارم؟

موتورهای خودروهای مختلف، از نظر مدل و شیوه ساخت، با یکدیگر متفاوت هستند به همین دلیل شرکت‌های خودروسازی، برای هر نوع وسیله نقلیه، روغن موتور مخصوصی را پیشنهاد می‌کنند. تغییرات ویسکوزیته ( گرانروی یا مقاومت سیال مورد نظر – در اینجا سیال ما همان روغن موتور است –  در برابر جاری شدن )، وزن روغن و مواد تشکیل دهنده آن، بر روی طول عمر و نحوه عملکرد خودروی شما تاثیر گذار است. اگر روی روغن موتورها را خوانده باشید با عبارت‌هایی مانند 10w30 مواجه شده اید.

این عبارت بیانگر وزن استاندارد روغن است و نشان می‌دهد که وزن روغن در دمای پایین یا همان روغن سرد و یا در زمستان، 10 و در زمانی که روغن گرم می‌شود، این وزن به 30 می رسد.

هر چقدر این اعداد بزرگتر باشند، به معنای بالاتر بودن میزان ویسکوزیته روغن است و روغن چسبنده‌تر است و به سختی جاری می‌شود. زمانی که موتور در زمستان و هوای سرد، شروع به کار می‌کند، برای عملکرد بهتر، احتیاج به لایه نازک‌تری از روغن دارد و با گرم‌تر شدن موتور،  این لایه ضخیم‌تر می‌شود و باعث کارکرد بهتر و روانتر موتور خواهد شد. معمولا شرکت‌های خودروسازی، مشخصات روغن موتور تایید شده برای خودرو شما را در دفترچه راهنمای خودرو درج می‌کنند و می‌توانید از آن استفاده کنید.

روغن موتور مصنوعی یا طبیعی ( معمولی یا معدنی ) ؟

همه روغن موتورها به یک روش یکسان ایجاد نمی‌شوند. برای اینکه خودروی شما عملکرد مناسب و بدون مشکلی داشته باشد، لازم است که بدانید چه نوع روغن موتوری برای خودروی شما مناسب است. بعضی از خودروهای جدید، به خصوص خودروهای با کیفیت و کارایی بالا، از روغن موتور مصنوعی استفاده می‌کنند البته این برای همه خودروهای جدید صدق نمی‌کند و بهتر است شما اطلاعات مربوط به روغن موتور مورد نیاز خودروی خود را از دفترچه راهنمایی که شرکت سازنده ارائه می‌کند، مطالعه کنید.

روغن موتورهای مصنوعی برخلاف روغن موتورهای طبیعی، در برابر حرارت مقاومت بالاتری دارند و دیرتر تجزیه می‌شوند. برای خودروهایی که از روغن موتورهای معمولی و طبیعی استفاده می‌کنند، طی کردن مسافت‌های کوتاه در دفعات زیاد، به جای طی کردن مسافت‌های زیاد و با مدت زمان بالا، می‌تواند مانع از گرم شدن روغن موتور معمولی شود. روغن‌های معمولی بر خلاف روغن‌های طبیعی در هوای بسیار سرد یا بسیار گرم، زودتر تجزیه می‌شوند.

از این رو بهتر است رانندگانی که در این شرایط آب و هوایی مشغول به کار هستند، برای افزایش عمر موتور و جلوگیری از خرید مکرر روغن موتور، از روغن موتورهای مصنوعی به جای روغن موتورهای طبیعی استفاده کنند.

دقت داشته باشید که اگر در دفترچه راهنمای خودرو شما ذکر شده است که تنها روغن موتور مناسب برای خودروی شما، روغن موتور مصنوعی است، به هیچ وجه نباید از روغن موتور طبیعی استفاده کنید و باعث آسیب رسانی به موتور و کاهش طول عمر و عملکرد آن شوید.

در مقابل، اگر در خودرو های قدیمی که معمولا با روغن موتور طبیعی کار می‌کرده اند، از روغن موتور مصنوعی استفاده کنید، نه تنها باعث آسیب‌رسانی به قطعات نشده بلکه در مواردی این کار به بهبود عملکرد موتور نیز کمک خواهد کرد.

تفاوت روغن موتور مصنوعی با روغن موتور طبیعی چیست؟

روغن مصنوعی با روغن طبیعی از نظر ساختاری تفاوت دارد. یکی از این تفاوت ها، اندازه مولکولها در روغن موتور مصنوعی است.

این مولکولها در اندازه یکنواخت و یکدستی هستند که این ویژگی باعث ایجاد اصطکاک کمتر در بین قطعات موتور می شود. این موضوع یکی از مهم ترین ویژگی های هر نوع سیال روان کننده است. تفاوت دیگری که روغن مصنوعی با روغن طبیعی دارد، تمیزتر بودن این روغن است.

اگر شما از روغن های طبیعی و قدیمی استفاده کرده باشید، حتما بارها شاهد رسوبات و آلودگی هایی که این روغن در موتور ایجاد می کند بوده اید اما روغن موتور مصنوعی این مشکل را ندارد و به دلیل تصفیه شدن، رسوب ایجاد نمی کند. از طرفی موادی که به آن افزوده می شود، باعث تمیزتر شدن موتور نیز می شود.

اگر بخواهیم ویژگی های روغن های مصنوعی را در چند جمله خلاصه کنیم، می توانیم اینطور بیان کنیم که ” روغن موتورهای مصنوعی، باعث بهبود عملکرد موتور و تاثیر مثبت بر روی مصرف سوخت می شوند، دوام بیشتری دارند و فاقد تاثیرات مخرب زیست محیطی روغن های طبیعی هستند. ” از طرفی، شاید این روغن ها مناسب باشند اما هزینه های تولید آنها نسبت به روغن موتور طبیعی گران تر خواهد بود.

تعداد دفعات تعویض روغن موتور

افراد تازه کاری که به تازگی، خودرویی را خریداری کرده اند،شاید برایشان سوال باشد که چه روغن موتوری بخریم و حتی ندانند که روغن موتور مادام العمر نیست و تعویض دیرهنگام روغن موتور چه مضراتی دارد و باید در بازه‌های زمانی مشخصی تعویض شود.

این بازه‌های زمانی، بستگی به اتومبیل شما دارد. معمولا خودروهای جدید که دارای موتورهای به روزتری هستند،در فواصل 3 ماهه یا طی کردن مسافتی معادل 3000 مایل ( چیزی در حدود 4800 کیلومتر ) باید روغن موتور را تعویض کنند.

البته خودروهای جدیدتر معمولا پس از طی مسافت 7500-10000 مایلی ( معادل 12000-16000 کیلومتر ) نیاز به تعویض روغن دارند. در این مورد نیز بهتر است دفترچه راهنمای خودروی خود را مطالعه بفرمایید البته بر روی بعضی از خودروهای جدید، سیستم هشداری وجود دارد که در هنگامی که نیاز به تعویض روغن موتور باشد، به راننده اطلاع خواهد داد.

از کجا روغن موتور ارزان خریداری کنیم؟

طبیعتا خرید روغن موتور خوب و گران از خرید روغن بی‌کیفیت و ارزان، بسیار به صرفه‌تر است و اینکه بدانیم چه روغن موتوری بخریم که تا حد امکان برای خرید روغن موتور هزینه زیادی را صرف نکنید. برای رانندگان خودرو، 2 پیشنهاد مفید داریم:

1- روغن مورد نیاز خود را به جای خرید از مغازه‌های تعویض روغنی، از مغازه هایی که روغن موتور را به صورت عمده‌ای عرضه می‌کنند خریداری کنند.

2- روغن موتور مورد نیاز خودتان را از سایت های معتبرو نمایندگی فروش روغن موتور در تهران مانند رایا مارکت که تضمین کننده اصالت کالا و تضمین قیمت روغن موتور می باشد خریداری کنید.

در کنار این 2 پیشنهاد، می توانید در صورتی که مصرف بالایی دارید، می‌توانید از فروشگاه اینترنتی رایا مارکت به جای خرید چند ظرف کوچک، یک ظرف بزرگ چند لیتری را خریداری کنید و با این روش با پرداخت هزینه کمتر، میزان جنس بالاتری را دریافت خواهید کرد.

در پایان مقاله لازم به تذکر است که خرید روغن موتور با کیفیت هزینه آنچنان زیادی را برای شما نخواهد داشت. پس برای چند هزار تومان پایین تر، روغن بی‌کیفیتی را خریداری نکنید که منجر به آسیب جبران ناپذیر به قطعات موتور خودروی شما شود. امیدواریم این مقاله برای شما مفید و کارآمد باشد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *