وبلاگ

انتخاب تایر خودرو مناسب برای انواع خودرو

انتخاب تایر خودرو تابستانی

مقدمه

انتخاب تایر خودرو می‌تواند تجربه سختی باشد. برای خرید تایر خودرو با انواع و اقسام برندها و سایزها و انواع تایر خودرو مواجه می‌شوید. پس این طبیعی‌است که به راحتی سردرگم شوید. اما نگران نباشید این راهنما به شما کمک می‌کند تا با بررسی صحیح موارد ضروری در انتخاب تایر خودرو تجربه مطمئنی در خرید تایر مناسب برای وسیله نقلیه خود، با قیمت مورد نظرتان داشته باشید.

پیش از خرید باید به چند سوال اساسی پاسخ دهید:

ماشین من به چه نوع از لاستیک خودرو نیاز دارد؟
لاستیک مورد نیاز من چند کیلومتر کار می‌کند؟
چقدر می‌خواهم بابت خرید تایر ماشین هزینه کنم؟
باید هر چهار چرخ ماشین من تعویض شوند یا تنها لازم است برخی از آن‌ها ارتقا دهید؟

اگر پاسخ این سوالات را از قبل می‌دانید،‌توجه شما را به قسمت بعدی که در آن بهترین پیشنهادات رایامارکت برای انتخاب تایر خودرو آورده شده است جلب می‌نماییم. در ادامه به بررسی اطلاعاتی در رابطه با انواع لاستیک خودرو، اندازه و سایر موارد ضروری در انتخاب لاستیک وسیله نقلیه آورده می‌شود.

بهترین پیشنهادات برای انتخاب تایر خودرو

در لیست بهترین برندهای لاستیک‌ خودرو می‌توان به برندهای معتبر زیر اشاره کرد:

لاستیک بریجستون
لاستیک تراینگل
لاستیک چائویانگ
لاستیک رودستون
لاستیک کومهو
لاستیک مکسس
لاستیک میشلن
لاستیک نکسن

این لاستیک‌ها از کیفیت بالا و قیمت متناسبی با کیفتشان برخوردارند. شما می‌توانید پس از بررسی‌های لازم اقدام به خرید لاستیک خودرو به صورت آنلاین نمایید.

انواع تایر خودرو موجود در هنگام انتخاب لاستیک خودرو

برای پاسخگویی به این سوال که چه نوع لاستیکی در هنگام انتخاب تابر خودرو برای خودروی ما مناسب است؟ باید گفت که بطور کلی 3 نوع تایر ماشین وجود دارد که هر یک متناسب با شرایط خاصی از محیط مورد استفاده این لاستیک‌ها است. این مدل‌ها عبارتند از لاستیک‌های 4 فصل، لاستیک‌های تابستانه و لاستیک‌های زمستانه.

لاستیک‌های 4 فصل:

اکثریت قریب به اتفاق خودروهای امروزی با لاستیک‌های 4 فصل عرضه می‌شوند که به گونه‌ای طراحی شده‌اند که قابلیت قابل قبولی را در سراسر سال و در هر شرایط آب و هوایی ارائه دهند. این به معنای سواری معقول و هندلینگ قابل توجه، حرکت بی‌صدا، چسبندگی خوب در آب و هوای مرطوب و برخی قابلیت ها در برف است. با توجه به نامگذاری 4 فصل آنها، اکثر دارندگان خودرو آن‌ها را در زمستان هم استفاده می کنند و انتظار دارند که لاستیک های آنها به خوبی در جاده های برفی و یخ زده اعمل کنند. اما بیشتر لاستیک های 4 فصل در برف خیلی قابلیت بالایی ندارند. لاستیک های زمستانی اختصاصی که به عنوان تایرهای برفی نیز شناخته می شوند، هنگام باریدن برف، عملکرد بسیار بهتری را ارائه می دهند.

در حال حاضر دو زیرمجموعه اصلی تایرهای 4 فصل وجود دارد: 4 فصل با کارایی بالا و 4 فصل گرند تورینگ. تایرهای 4 فصل با کارایی بالا، هندلینگ تیزتری نسبت به تایرهای 4 فصل «استاندارد» ارائه می‌کنند. آن‌ها با اطمینان بیشتری جاده را در می‌نوردند و در رانندگی احساس اسپرت‌تری دارند. این لاستیک ها برای خودروهای اسپرت تر و رانندگان تهاجمی تر در نظر گرفته شده اند. لاستیک های 4 فصل گرند تورینگ نسبت به لاستیک های 4 فصل با عملکرد بالا عملکرد ضعیف‌تری دارند اما با وجود کم‌تر بودن برخی از قابلیت های هندلینگ، بهتر سواری می دهند.

انتخاب تایر خودرو برای فصل تابستان:

این اصطلاح یک نام اشتباه است، زیرا این نوع لاستیک را به درستی باید لاستیک “سه فصل” نامید. لاستیک های تابستانی به طور خاص برای راندن در هوای خشک و مرطوب در هوای معتدل یا گرم طراحی شده اند. آنها پاسخ فرمان را تیزتر می‌کنند، کشش پیچ ها را با یک مرتبه بزرگی افزایش می دهند و وسیله نقلیه شما را در فاصله بسیار کمتری متوقف می کنند. اما آنها ضعف‌هایی هم دارند: اکثر لاستیک‌های تابستانی فقط در دمای حدود 4 درجه سانتی‌گراد و بالاتر به خوبی کار می کنند.

از آنجایی که دمای بیرون به سمت انجماد می‌رود، لاستیک‌ها می‌توانند به هم ریخته و رفتاری ناسازگار داشته باشند. آنها بخش زیادی از قدرت خود را از دست می دهند تا جایی که انگار در یک جاده خیس یا حتی یخ زده هستند. در موارد زیادی مشاهد شده است که رانندگانی که حتی سوار بر خودرویی قدرتمند بوده‌اند اما  از حساسیت دمایی لاستیک های تابستانی خود بی خبر بودند، کنترل خود را از دست داده و در یک روز سرد تصادف کرده اند. دقت در انتخاب تایر خودرو می‌تواند جان افراد را تضمین کند.

انتخاب تایر خودرو برای فصل زمستان:

تایرهای زمستانی که در گذشته “لاستیک های برفی” نامیده می شدند، برای ایجاد حداکثر کشش در برف و در شرایط لغزنده زمستانی طراحی شده اند – و کشش آنها در این شرایط با هیچ دسته دیگری از تایرها مطابقت ندارد. حتی یک وسیله نقلیه تمام چرخ متحرک روی تایرهای تمام فصل نمی تواند با قابلیت توقف یا چرخش یک وسیله نقلیه دو چرخ متحرک مشابه مجهز به چهار لاستیک زمستانی برابری کند، نکته ای که ما در آزمایش تایرهای زمستانی خودمان ثابت کرده ایم.

لاستیک‌های زمستانی طوری طراحی شده‌اند که در ماه‌های هوای سرد به خوبی کار می‌کنند، اما وقتی هوا گرم می‌شود به خوبی تایرهای 4 فصل یا تابستانی کار نمی‌کنند یا فرسوده می‌شوند. اگر در جایی زندگی می کنید که سالانه برف می پرد، آنها باید به عنوان مجموعه دوم لاستیک برای وسیله نقلیه شما در نظر گرفته شوند. ما همه وسایل نقلیه آزمایشی طولانی مدت خود را با لاستیک های زمستانی تطبیق می دهیم و آنها ارزش خود را چندین برابر ثابت کرده اند.

اندازه و سایر فاکتور‌های مهم در انتخاب تایر خودرو

اکثر مصرف کنندگان انتخاب می کنند تا لاستیک های فرسوده خودرو خود را با چیزی معادل از نظر اندازه و قابلیت جایگزین کنند. به نظر خیلی درست میاد؛ خودروی شما طوری طراحی شده است که بر اساس نوع و اندازه لاستیک‌هایی که در آن قرار دارد به خوبی کار کند، بنابراین نصب یک مجموعه جایگزین مشابه یا مشابه، عملکرد و ایمنی را که وسیله نقلیه شما برای ارائه آن طراحی شده است حفظ می‌کند.

برای اطلاع از روند تصمیم گیری خود، در انتخاب تایر خودرو باید اندازه تایر و رتبه سرعت خودرو خود را بدانید، و همچنین باید در نظر بگیرید که از هر لاستیک جدید در نظر دارید چند کیلومتر استفاده کنید (به این می گویند سایش آج). . بسیاری از این اطلاعات بر روی دیواره های جانبی لاستیک هایی که در حال حاضر روی ماشین شما هستند چاپ شده است. همچنین در اکثر کتابچه‌های راهنمای مالک، آنلاین و در نمایندگی‌های تایر موجود است. (پیشنهاد می کنیم این منابع را بررسی کنید تا مطمئن شوید اطلاعات درستی دارید.)

در ادامه نحوه خواندن شناسه تایر آوره شده است.

اندازه تایر

اگر می خواهید لاستیک های خود را با چیزی معادل تعویض کنید، باید اندازه مناسب را بدانید. اندازه لاستیک های خودرو و کامیون های سبک معمولاً با یک سری اعداد و حروف کوتاه بیان می شود مانند: 245/40-R18. عدد اول عرض لاستیک را در پهن ترین نقطه آن بر حسب میلی متر نشان می دهد. عدد بعد از اسلش چیزی است که به آن نسبت ارتفاع به عرض می گویند، که نشان می دهد ارتفاع دیواره جانبی به عنوان درصدی از عرض چقدر است. هر چه این عدد بیشتر باشد، دیواره جانبی بلندتر است.

لاستیک‌های اسکوات که روی ماشین‌های اسپرت و ماشین‌های عضلانی نصب می‌شوند، که تایرهای سطح پایین نامیده می‌شوند، نسبت ابعاد 30-40 دارند. سدان ها و شاسی بلندهای خانوادگی در محدوده 45 تا 60 یا بلندتر هستند. عدد نهایی در این سری قطر چرخ بر حسب اینچ است که تایر باید روی آن سوار شود. “R” نشان می‌دهد که این یک تایر رادیال است، که تقریباً همه لاستیک های امروزی هستند.

تاثیر رتبه بندی سرعت در انتخاب تایر خودرو

لاستیک‌ها همچنین دارای رتبه‌بندی سرعت هستند که نه تنها نشان‌دهنده سرعتی که می‌توانند با خیال راحت برای مدت طولانی طی کنند، بلکه پتانسیل عملکرد کلی لاستیک‌ها را نیز نشان می‌دهد. لاستیک‌های خودروهای با کارایی بالا نسبت به سدان‌های خانوادگی معمولی و شاسی‌بلندها امتیاز سرعت بالاتری دارند. امتیاز سرعت لاستیک‌های اصلی که روی خودروی شما قرار گرفته‌اند با حداکثر سرعتی که خودرو می‌توانست به آن دست یابد مطابقت داشت – به علاوه یک حاشیه ایمنی داخلی قابل توجه. این امتیاز سرعت به صورت حرفی در کد عددی الفابی بیان می شود که بلافاصله بعد از اندازه تایر می آید. حروف از L تا Y متغیر هستند و محدوده سرعت حداکثر از 120 کیلومتر در ساعت تا بیش از 300 کیلومتر در ساعت را پوشش می دهند.

اطلاعات عاج

دو داده وجود دارد که به شما کمک می کند تخمین بزنید که چند کیلومتر می توانید از مجموعه ای از لاستیک ها انتظار داشته باشید: درجه سایش آج و گارانتی مسافت پیموده شده لاستیک. درجه ساییدگی آج به عنوان یک عدد روی دیواره لاستیک بعد از کلمه “Treadwear” درج شده است. هرچه این عدد بیشتر باشد، احتمال دوام لاستیک بیشتر است. اما تست هایی که برای تعیین آج استفاده می شود دقیق نیستند، بنابراین تنوع زیادی در این عدد وجود دارد.

یک راه بهتر برای اندازه گیری عمر بالقوه تایر در هنگام انتخاب تایر و مقایسه طول عمر مورد انتظار لاستیک های مختلف که ممکن است در نظر داشته باشید، نگاهی به ضمانت های طول عمر آج سازندگان است. بسیاری از لاستیک‌ها، اما نه همه آنها، علاوه بر ضمانت‌های کیفیت تولید/عیب، دارای ضمانت عمر آج نیز هستند. این اطلاعات را می توان به صورت آنلاین (مانند این مثال از tirerack.com) یا در مواد بازاریابی سازنده لاستیک یافت.

قانون کلی صنعت این است که حدود سه چهارم رانندگان متوجه می شوند که تایرهایشان حداقل به اندازه مسافت پیموده شده در گارانتی عمر آج دوام می آورند. به طور کلی، اگر لاستیک‌های شما قبل از مسافت پیموده شده تضمین شده فرسوده شوند، می‌توانید برای درصد مایل‌هایی که کم کرده‌اید اعتبار دریافت کنید، که سپس می‌توانید آن را برای خرید یک تایر جدید اعمال کنید. (فروشندگان لاستیک به طور معمول این معامله را انجام می دهند.)

تعویض یا ارتقا؟

یک تصمیم دیگر وجود دارد که باید بگیرید: آیا به سادگی لاستیک های خودروی خود را با چیزی معادل تعویض می کنید یا آن را ارتقا می دهید؟

تعویض لاستیک

اگر می خواهید چیزی را که روی ماشین آمده است با چیزی معادل جایگزین کنید، آماده حرکت هستید. برای مقایسه لاستیک ها از منابع آنلاین مانند سایت رایا مارکت استفاده کنید و سپس از یکی از آنها خرید کنید یا به یک فروشگاه لاستیک محلی بروید. مزیت خرید آنلاین این است که می توانید لاستیک های دقیق مورد نظر خود را تهیه کنید. فروشگاه های مختلف  مارک های مختلف لاستیک را می فروشند. خرده‌فروش‌های آنلاین با فروشگاه‌های زنجیره‌ای تایر ارتباط دارند که لاستیک‌هایی را که از اینترنت خریداری کرده‌اید (با هزینه‌ای اندک) روی چرخ‌های شما نصب می‌کنند.

لاستیک های خود را ارتقا دهید

این کار پیچیده‌تر از تعویض لاستیک‌هایتان است، زیرا راه‌های مختلفی در پیش دارید. می‌توانید یک تایر با کارایی بالاتر با همان اندازه را روی مجموعه چرخ‌های فعلی خود انتخاب کنید، مثلاً یک تایر 4 فصل با کارایی بالا را جایگزین یک تایر 4 فصل استاندارد کنید—اگر بتوانید دقیقاً متناسب با آن را پیدا کنید. یا می‌توانید مجموعه‌ای از لاستیک‌های 4 فصل تابستانی پهن‌تر و با مشخصات پایین‌تر یا با کارایی بالا را انتخاب کنید، اما این کار پیچیده‌تر است. باید بدانید که آیا لاستیک‌ها بدون ساییدگی روی سیستم تعلیق یا قسمت‌های بدنه قرار می‌گیرند یا خیر – یک مسئله ایمنی قطعی.

بسیاری از وسایل نقلیه را می توان از کارخانه با چندین لاستیک مختلف تهیه کرد – برای مثال هوندا سیویک با لاستیک هایی از 215/55-R16 تا 245/30ZR-20 عرضه می شود- بنابراین رفتن به چرخ هایی با قطر بزرگتر ممکن است کارساز باشد. اما بدانید که لاستیک سطح پایین‌تر تقریباً همیشه به یک چرخ با قطر بزرگتر نیاز دارد. قطر خارجی تایرهای شما باید ثابت بماند.

همه چیز از سیستم تعلیق وسیله نقلیه شما گرفته تا فاصله آن از سطح زمین گرفته تا دنده آن تحت تأثیر اندازه کلی تایرها قرار دارد. همانطور که دیواره جانبی باریکتر می شود، چرخ باید برای جبران رشد کند. از این راهنمای اندازه استفاده کنید تا ببینید که چگونه تغییر به یک تایر با مشخصات پایین تر بر قطر چرخ تأثیر می گذارد.

لاستیک‌های پهن‌تر و با کارایی بالاتر نیز می‌توانند ماشین را تیز‌تر کنند، سریع‌تر سایش کنند، پر سروصداتر کنند و روی فرمان تأثیر بگذارند و احتمالاً باعث می‌شوند که مجبور به حرکت دادن بیشتر فرمان در جاده شوید. لاستیک‌های سطح پایین نیز احتمالاً بیشتر در معرض آسیب ناشی از چاله‌ها خواهند بود، چیزی که ما با یکی از اتومبیل‌های طولانی مدت خود تجربه کردیم، که در طی 65000 کیلومتر در جاده‌های ناهموار ما، ده‌ها تایر کم‌حجم خود را منفجر کرد. و تقریباً مطمئناً گران تر خواهند بود، به علاوه شما باید مجموعه جدیدی از چرخ ها را خریداری کنید. قبل از اینکه سریع نصمیم بگیرید، باید همه این مسائل را به دقت در نظر بگیرید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *