وبلاگ

8 عامل تاثیرگذار بر قیمت باتری ماشین

قیمت باطری ماشین-رایا مارکت

قیمت باطری ماشین – برای خرید یک باتری ماشین ارزان، در ابتدا علاوه بر نیاز به اطلاعات کامل از باتری که قبلا بر روی اتومبیل شما نصب بوده، باید دو سوال اساسی از خودتان بپرسید.
1- باتری اتمی بهتر است یا باتری اسیدی؟
2- باتری ایرانی بخرم یا باتری خارجی؟
برای پاسخ به سوال اول باید نوع باتری مورد نظر را شناسایی کنید و تفاوت بین باتری اتمی و باتری اسیدی را بدانید.

8 عامل تاثیرگذار بر قیمت باتری ماشین
1- نوع باتری

حتما قبل از خرید باتری، با تفاوت مدلهای مختلف باتری آشنا باشید و بدانید از کدام نوع باتری میخواهید استفاده کنید؟ در اکثر کشورهای دنیا برای ماشین‌های سواری متداول، به طور عمده از دو نوع باتری ماشین استفاده میشود که عبارتند از:

الف) باتری اسیدی

ب) باتری اتمی (باتری سیلد اسید)

 

الف) باتری‌های اسیدی: ارزانترین باتری ماشین می باشد که نیاز به نگهداری و مراقبت دارد. این به این معنا است که باید به شکل متداول و طی بازه‌های زمانی معین، میزان الکترولیت که همان آب و اسید موجود در باتری است را چک کنید. (مخصوصا در زمان هایی که هوا گرم باشد)

باتری‌های اسیدی، باتری‌های ارزان ولی در عین حال پر دردسری هستند و هیچ زمان نباید باتری‌های اسیدی را به حال خود بگذارید.

ب) باتری اتمی: در رقابت با باتری‌های اسیدی، باتری‌های اتمی هستند که با طول عمری بیشتر و بدون نیاز به تعمیر و نگهداری میتوانید از آنها استفاده کنید.

باتری‌های اتمی متداول‌ترین باتری‌های مورد استفاده در ایران هستند و باتوجه به اینکه ایران یکی از کشورهای مهم تولید کننده این محصول به حساب می‌آید به نظر استفاده کردن از باتری‌های اتمی با توجه به عملکرد بسیار بالایی که دارند از باتری‌های اسیدی بسیار به صرفه و اقتصادی به نظر میرسد.

2-باتری ایرانی یا باتری خارجی

ایران یکی از تولید کنندگان و صادرکننده‌ی باتری ماشین و یو پی اس در دنیا می‌باشد. اگر قصد خرید باتری برای ماشین خود را دارید، مسلما باتری‌های ایرانی میتواند انتخاب مناسبی برا ی شما باشد.

در ایران شرکت صبا باتری یکی از تولیدکنندگان به نام در صنعت باتری سازی می‌باشد که مدل‌های:باتری اتمی واریان مخصوص ماشین‌های کلاس سواری و باتری اسیدی مدل نیو آرمو مخصوص ماشین‌های سنگین می‌باشد.

همینطور شرکت سپاهان باتری با تولید دو مدل باتری اتمی اوربیتان وان و باتری اتمی سوزوکی را وارد بازار می‌کند که برند سوزوکی محصول مشترک باتری سپاهان و کشور ژاپن میباشد.

از نمونه باتری‌های خارجی و با کیفیت، مثل باتری اتمی دلکور و باتری اتمی پوما را می توان نام برد که هر دو توسط شرکت دلکور کره جنوبی تولید میشوند.

باتری‌های خارجی از نظر تکنولوژی ساخت جدید، کیفیت و ایمنی سطح امتیاز بالایی را در دنیا از آن خود کرده اند و مسلما این کیفیت و ایمنی بالا برای مصرف کنندگان شامل هزینه میشود. پس اگر برای خرید باتری مشکل قیمتی ندارید میتوانید از این باتری اتمی کره ای استفاده کنید.

اگر به دنبال باتری اتمی ارزان، با کیفیت قابل قبول و استاندارد می‌گردید، حتما در بازار، برندهای ایرانی به شما پیشنهاد شده است. باتری‌های ایرانی به چند دلیل برای مصرف کنندگان داخلی با تفاوت قیمت چشم گیری در بازار عرضه میشود، که از جمله این موارد میتوان به موارد زیر اشاره کرد.

وجود فلزات مورد استفاده در باتری‌ها در ایران
هزینه تولید کمتر باتری نسبت به دنیا
عدم تخصیص گمرک و حمل و نقل

البته اینها بخشی از عوامل تاثیرگذار در قیمت باتری ماشین می‌باشد. در ادامه مقاله به موارد دیگر که میتواند در تعیین قیمت باتری ماشین تاثیر بگذارد می‌پردازیم.

3-تاریخ تولید باتری ماشین

اگر بین تاریخ باتری ماشین تا زمان نصب باتری بر روی ماشین، مدت زمان زیادی می‌گذرد، نشان دهنده‌ی این است که این باتری مدت طولانی را در انبار گذرانده و ممکن است تحت تاثیر عواملی قرار گیرد که میتوانند بر روی عمر باتری ماشین تاثیر گذاشته باشد.

قیمت باتری ماشینی که مدت زمان زیادی در انبار بوده با قیمت باتری ماشینی که بلافاصله بعد از تولید مورد استفاده قرار میگیرد متفاوت است.

حتی اگر باتری ماشین تحت شرایط مطلوب نگهداری شوند چون باتری یک محصول مصرفی میباشد و مواد داخل آن در اسید شناور هستند باید توجه داشته باشید از باتری که مدت زمان زیادی از تاریخ تولید آن گذشته استفاده نکنید. ولی اگر هم میخواهید از این باتری استفاده کنید قبل از استفاده حتما آن را شارژ نمایید.

4-تاثیر قیمت ارز بر قیمت باطری ماشین

یکی از عوامل بسیار مهم و تعیین کننده در قیمت باطری ماشین ارز مبادلاتی میباشد. با افزایش قیمت ارز مبادلاتی، هم قیمت باتری ماشین‌های خارجی و هم قیمت باتری‌های ایرانی افزایش پیدا میکند.

مسلما تاثیری که افزایش قیمت دلار بر روی باتری‌های ماشین خارجی میگذارد بسیار بیشتر از تاثیر آن بر روی ماشین‌های ایرانی است. اما با این همه افزایش قیمت ارز یکی از مهم‌ترین فاکتورها در قیمت باتری ماشین ایرانی نیز به حساب می‌آید.

قیمت ارز همانطور که در تعیین قیمت باتری جدیدی که میخواهید بخرید موثر است بر روی قیمت باتری فرسوده ماشین شما نیز تاثیر مستقیم میگذارد.

5-قیمت جهانی سرب

مهم ترین دلیلی که باتری ماشین را با ارزش میکند وجود همین عنصر با ارزش در ساختار باتری ماشین است. با افزایش قیمت جهانی سرب باید منتظر افزایش قیمت باتری ماشین نیز باشیم.

سرب درون باتری ماشین شما تا حدی با ارزش است که به جرات میتوان گفت تنها دلیلی که تعمیرکارها داغی باتری ماشین را از شما خریداری میکنند و آن ها را برای بازیافت ارسال میکنند وجود سرب است. پس افزایش قیمت سرب هم باعث افزایش قیمت داغی باتری ماشین شما میشود.

6-جنس صفحات باتری ماشین

باتری ماشین، انواع بسیار متنوعی دارند که نوع فلز به کار رفته در باتری ماشین، یکی از عوامل مهم درتعیین نوع باتری ماشین محسوب میشود. جنس صفحات باتری ماشین میتواند از عناصری مانند کلسیم، سرب و یا حتی نقره نیز باشد که دقیقا کیفیت باتری ماشین تولید شده را  تحت تاثیر قرار میدهد.

7-تکنولوژی ساخت باتری ماشین

یکی از علت هایی که قیمت باطری ماشین اتمی از قیمت باطری اسیدی گران تر است همین تکنولوژی ساخته شدن باتری ماشین میباشد. حتی تفاوت در باتری ماشین اتمی کره ای و ایرانی در تکنولوژی ساخت یکی از عوامل تعیین قیمت باطری ماشین میباشد که به شدت بر روی سن باتری ماشین تاثیر گذار است.

هرچه تکنولوژی ساخت باتری ماشین جدیدتر باشد، باتری ماشین تولید شده با کیفیت بالاتری به بازار عرضه میشود. در این نوع باتری های ماشین، نکات بسیار ساده برای عمر طولانی تر و نگهداری شارژ بیشتر رعایت شده است.

اتلاف انرژی، در باتری هایی با تکنولوژی ساخت به روز تر به حداقل خود رسیده و در عوض بازدهی آنها در بالاترین حد خود قرار میگیرد. همچین وجود سلولهای باتری بزرگتر و مقاومت این باتری ها در برابر خوردگی، از جمله عواملی هستند که در نهایت بر روی دو فاکتور اساسی عمر باتری و قیمت باطری ماشین تاثیرگذار هستند.

8-وزن باتری ماشین

علت سنگینی باتری ماشین، وجود سرب در سلولهای باتری ماشین است.

افزایش میزان سرب یا به عبارت دیگر افزایش آمپراژ باتری ماشین و بزرگتر بودن سلولهای باتری ماشین، باعث میشود میزان سربی که در باتری ماشین مورد استفاده قرار میگرد بیشتر باشد. حتی نحوه محاسبه قیمت داغی باتری ماشین شما بر اساس میزان آمپراژ باتری فرسوده ماشین و در واقع میزان سرب به کار رفته در آن است.

 

از جمله باطری های خوش قیمت بازار ایران به برند های واریان صبا باتری و اوربیتال وان و سوزوکی سپاهان باطری می توان اشاره کرد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *