وبلاگ

علت کم شدن روغن موتور پراید چیست؟

مقدمه

علت کم شدن روغن موتور  چیست؟ کم شدن روغن موتور یکی از معضلاتی است که شاید بارها با آن روبرو شده باشید. این کم شدن روغن، می‌تواند علت‌های مختلفی از جمله خرید روغن‌سوزی زیاد و یا ریزش روغن از مخزن را داشته باشد.

از آنجایی که روغن موتور یکی از مواد حیاتی مورد نیاز هر خودرو است و نبود آن باعث آسیب‌های جدی و جبران‌ناپذیر به موتور و سایر قطعات خودرو خواهد شد. لذا ضروری است که نسبت به چک کردن مرتب سطح روغن در خودرو خودتان اقدام کنید و در صورت کاهش آن، سریعا نسبت به پیدا کردن علت این کاهش روغن و همچنین جایگزینی آن با روغن جدید اقدام کنید. در این مقاله در مورد علت کم شدن روغن موتور  پراید و علل آن با شما صحبت خواهیم کرد.

علت کم شدن روغن موتور پراید

علت کم شدن روغن موتور پراید دلایل متفاوتی دارد. از نشت روغن موتور پراید روی زمین گرفته تا روغن‌سوزی و یا حتی روغن‌ریزی روی موتور پراید. در خودرو پراید، ممکن است به ۳ علت، سطح روغن موتور کم شود.

دلیل اول: نشت روغن از یکی از قسمت‌های مرتبط با روغن در خودرو است. این نشت روغن می‌تواند از قسمت‌هایی مانند لوله‌های سیستم انتقال روغن باشد که به دلیل کارکرد بالای خودرو دچار پوسیدگی شده‌اند و یا قسمت‌های دیگری مانند کاسه نمد و میل لنگ که در خودرو پراید، متاسفانه دارای طراحی ضعیفی هستند و به راحتی باعث روغن‌ریزی موتور پراید می‌شوند.

دلیل دوم: برای کاهش روغن موتور در خودرو پراید، روغن‌سوزی است. این روغن‌سوزی علت‌های متفاوتی دارد که در بخش بعدی به طور مفصل در مورد آن توضیح خواهیم داد.

 دلیل سوم: کاهش سطح روغن در پراید نیز، انتخاب روغن نامناسب است. برای موتورهای قدیمی و جدید به کار رفته در خودرو پراید، حجم روغن مورد استفاده برای خودروی پراید، به ازای هر ۵۰۰۰ کیلومتر، ۳٫۵ لیتر می‌باشد.

اگر کیفیت روغن موتور در حد قابل قبولی نباشد، معمولا بسیار زودتر از طی کردن این مسافت، سطح روغن به سطح بحرانی خواهد رسید و نیازمند شارژ مجدد خواهد بود. البته در کنار این ۳ دلیل، دلیل دیگری نیز وجود دارد که به اندازه ۳ دلیل ذکر شده، اهمیت دارد.

در خودرو پراید، تا به حال  ۴ موتور متفاوت انژکتوری، کاربراتوری، یورو ۴ و دوگانه سوز مورد استفاده قرار گرفته است. هر یک از این ۴ نوع موتور، تکنولوژی متفاوتی دارند و طبیعتا میزان حرارت تولیدی توسط آنها نیز با یکدیگر متفاوت است و ممکن است حرارت حاصل از آن بر روی روغن موتور تاثیراتی از جمله بالا بردن سرعت تبخیر آن را داشته باشد. از آنجا که روغن موتور نیز ترکیبی از روغن و مشتقات و افزودنی‌های دیگر است، حرارت زیاد به راحتی باعث تبخیر و کاهش سطح آن خواهد شد.

روغن‌ریزی و ریزش روغن در پراید

کشف روغن‌ریزی موتور پراید و همچنین روغن‌سوزی در این خودرو، کار چندان سختی نیست. معمولا نشت روغن موتور پراید به صورت واضح‌تری ایجاد می‌شود و ردی از روغن در زیر ماشین ریخته می‌شود.

اما در مورد روغن‌سوزی وضعیت کمی متفاوت‌تر است. معمولا با ایجاد نشانه‌هایی مانند کاهش سریع سطح روغن پراید، خروج دود آبی از اگزوز که بوی نامطبوعی نیز دارد و استشمام بوی تلخی که ناشی از سوختن روغن موتور می‌باشد و همچنین چرب شدن شمع خودرو خروجی اگزوز، می‌توانید به روغن‌سوزی در این خودرو شک کنید. اما شاید بپرسید که چه دلایلی باعث روغن‌ریزی و روغن‌سوزی در پراید می‌شوند؟ در پاسخ باید بگوییم که نشت روغن موتور پراید:

علت‌هایی مانند نشت روغن از کاسه نمدهای موجود در دو سر میل لنگ و همچنین کانال‌های میل لنگ، خرابی فیلتر روغن، خرابی پایه فیلتر، خرابی و چسبندگی واشر سوپاپ و همچنین کارتل و خرابی لاستیک‌های هلالی کارتل دارد.

در مقابل، روغن‌سوزی در پراید، عموما به دلایلی مانند شکستگی یاتاقان‌ها که به علت عمر بالای آنها اتفاق می‌افتد، خرابی دیواره پیستون‌ها که منجر به کاهش فشار موجود در محفظه احتراق شده و روغن وارد این محفظه شده و همراه با سوخت مشتعل خواهد شد، خرابی واشر سر سیلندر که این خرابی نیز مانند خرابی دیواره پیستون‌ها باعث مخلوط شدن سوخت و روغن و اشتعال آن خواهد شد و در نهایت خرابی دیواره سیلندرها و شیر pvc که این موارد نیز باعث نشت روغن به داخل محفظه احتراق موتور و شعله‌ور شدن آن خواهد شد.

از کجا بفهمیم که روغن موتور کم شده است؟

در خودروهای پیشرفته معمولا سیستمی برای نمایش کاهش سطح روغن دارند. اما در پراید چنین سیستمی وجود ندارد و بنابراین لازم است تا آن را به صورت دستی چک کنید. برای اینکار ابتدا خودرو را روشن کنید و چند دقیقه صبر کنید.

سپس آن را خاموش کرده و ۵ دقیقه بعد، گیج روغن را خارج کرده، آن را با یک دستمال بدون پرز پاک کنید. سپس سر جای خود قرار داده و پس از چند ثانیه مجددا آن را خارج کنید. در این حالت اگر روغن از طرح max پایین‌تر باشد، باید مقداری روغن به آن اضافه کنید تا به سطح max برسد. توجه داشته باشید که چه قبل از چک کردن روغن و چه پیش از اضافه کردن روغن موتور، حتما از سلامت واشر موجود در زیر مخزن و محکم بودن آن اطمینان حاصل کنید تا خودرو شما احیانا دچار روغن‌ریزی نشود.

در پایان دقت داشته باشید که روغن موتور، مستقیما با سلامت قلب خودرو شما یعنی موتور خودرو، در ارتباط است و نبود و یا کاهش آن، باعث ایجاد صدمات جدی و بعضا جبران‌ناپذیری در خودروی شما خواهد شد. بنابراین در صورت هر گونه تغییر جدی و یا کاهش غیرعادی سطح روغن، حتما نسبت به پیگیری آن توسط یک کارشناس ماهر در اسرع وقت اقدام کنید. امیدواریم از این مقاله استفاده کافی و لازم را برده باشید.

روغن موتور پراید از لوازم مصرفی خودرو به حساب می آیند که وظایف مختلفی دارد و از جمله مهم ترین وظیفه ی آن محافظت از موتور با ایجاد روانکاری قطعات متحرک موتور جهت جلوگیری سایش و اصطکاک بین آن می باشد.
توجه به تعویض به موقع با در نظر گرفتن سال تولید خودرو، نوع سوخت خودروی پراید، استاندارد های روغن موتور پراید در کارایی هر چه بهتر و بیشتر سبب افزایش طول عمر موتور و دیگر قطعات خودروی پراید میشود.
از این رو انتخاب بهترین روغن موتور برای پراید حائز اهمیت میشود، که ما در سایت رایامارکت باکیفیت ترین و شناخته شده ترین روغن موتور های مناسب پراید را  به شما معرفی میکنم و در کمترین زمان برای شما ارسال میکنیم تا آرامش خاطری بینظیری را برای شما به ارمغان آوریم.

معرفی انواع روغن موتور مناسب پراید

از آنجایی که اجزا و قطعات خودرو در انتخاب بهترین روغن موتور برای پراید تاثیر مستقیم دارد و با توجه به این که خودروی پراید در سال ۷۰ از کشور کره وارد ایران شد و در سال ۷۹ این خودرو توسط گروه خودرو سازی سایپا در کشور تولید شده است. این درحالی است که تا به امروز به روز رسانی های از تیپ های مختلف این خودرو را شاهد بودیم ، در نتیجه بین قطعات و اجزای سازنده ی آن هر چند کم، تفاوت هایی وجود دارد که سبب تفاوت در خرید روغن موتور مناسب پراید شده است.

روغن موتور مناسب پراید یورو ۴

در قسمت پایین برای شما جدولی تهیه کردیم که میزان روغن موتور مناسب پراید یورو ۴ و مشخصات دیگری روانکار های مورد نیاز این خودرو از جمله روغن گیربکس، روغن هیدرولیک فرمان پراید، روغن ترمز و مایع خنک کننده موتور و گریس که تماما برای  عملکرد بهتر تمام قطعات خودروی پراید یورو ۴ مورد نیاز است را آورد ایم.
پراید یورو ۴ ، شامل خودرو های تولیدشده  شرکت سایپا به شرح زیر است:

 •  پراید ۱۱۱
 •  پراید ۱۳۱
 •  پراید ۱۳۲
 •  پراید ۱۵۱
روغن موتور پراید، ویژگی‌های روغن موتور یورو ۴

بهترین روغن موتور برای پراید های کاربراتوری

پراید های کاربراتوری مربوط به خودرو های پراید سال ۷۰ تا ۸۳ است. که به بیشتر آن ها معروف به پراید های کره ای هستند که از کشور کره وارد ایران شده اند. پراید های نسیم و صبا نیز از جمله تولیدات سایپا با موتور کاربراتوری میباشد. جدول زیر مشخصات کاملی از خرید روغن موتور پراید کاربراتوری و انواع روان کننده های مورد نیاز سایر قطعات پراید کاربراتوری مناسب  تمام فصول سال میباشد.

روغن موتور پراید کاربراتوری اصلی

معرفی بهترین برند های روغن موتور پراید

روغن موتور بهران سوپر پیشتاز :


این روغن دارای سطح کیفی SL میباشد که در بین روغن های سطح بالا جایی دارد در صورت تمایل به خریدن روغن موتور پراید با سطح کیفی بالاتر، روغن موتور بهران سوپر رانا که دارای بالاترین سطح کیفی درکشور میباشد را پیشنهاد میکنیم. جهت مشاهده ی انواع روغن موتور بهران کلیک فرمایید.

بهران سوپر پیشتاز ۲۰W-50 دارای تاییدیه از شرکت Daimler AG (بنز) آلمان میباشد.

ویژگی های روغن موتور بهران سوپر پیشتاز

مقاومت در برابر اکسیداسیون

 پایداری برشی عالی و عملکرد

مناسب در شرایط سخت عملیاتی

 قدرت روانکاری عالی و محافظت از قطعات در برابر سایش

 محافظت از قطعات در برابر خوردگی و زنگ زدگی

۲٫ روغن موتور پارس پایا: این روغن موتور دارای سطح کیفی SJ است و با بهره گیری از روغن پایه ی مرغوب و مواد افزودنی ویژه جهت استفاده در انواع خودرو  با موتور های دیزلی توربو و بنزینی تولید شده است. که مورد مناسبی به عنوان روغن موتور پراید میباشد. جهت مشاهد انواع روغن موتور پارس کلیک فرمایید.

ویژگی های روغن موتور پارس پایا مناسب خودروی پراید

 1.  خاصيت ضد اكسيداسيون بسيار خوب
 2.  · خاصيت پايداري حرارتي بالا
 3.  حداكثر محافظت از موتور در برابر سايش
 4.  خاصيت پاكنندگي و معلق كنندگي بالا جهت كاهش رسوبات ناشي از اكسيداسيون و احتراق
 5.  قابليت انتقال حرارت بالا
 6.  استارت آسان موتور و روانكاري بسیار خوب قطعات

۳٫ روغن موتور سپاهان اسپیدی : روغن موتور اسپیدی سپاهان در سه نوع طلایی، سوپر پاور، پلاتینیوم  که دارای سطح کیفی به ترتیب SM،SL،SG است مناسب استفاد به عنوان روغن موتور خوب برای پراید  میباشد. روغن موتورهای اسپیدی در کارخانه سپاهان با استفاده از مواد افزودنی معتبر و با تکنولوژی و سطح کارایی بالا تولید شده اند. که بسته به نیاز مشتری از روغن موتور پراید با در نظر گرفتن ویژگی مورد نظر خریداری میشود. جهت مشاهده‌ی روغن موتور سپاهان روی لینک کلیک کنید. 

ویژگی های کلی  روغن موتور های سپاهان مناسب پراید

 1. پایداری حرارتی و اکسیداسیون بالا
 2. محافظت بسیار عالی در مقابل سایش، زنگ زدگی،خوردگی
 3. پایداری برشی عالی با حفظ و یسکوزیته روغن
 4.  افزایش فواصل تعویض روغن و کاهش آلاینده ها
 5.  عملکرد آسان استارت در هوای سرد
 6.  کاهش مصرف سوخ و هزینه ها

 

۴٫روغن موتور کاسترول GTX : سطح کیفی این روغن SL میباشد که روغن پایه ی آن از  مینرال است و مناسب موتور خودرو های بنزینی و دیزلی میباشد.  این نوع روغن موتورهای خارجی ساخت کشور انگلیس است که در ایران به عنوان تحت لیسانس مانند سایر کشور ها تولید میشود، قابل استفاده به عنوان روغن موتور خوب برای پراید میباشد.

ویژگی های روغن موتور کاسترول:

 • توانایی بالا در پیشگیری از
 • ساییدگی و فرسایش قطعات داخل موتور
 • تطابق مناسب با شرایط آب و هوایی مختلف
 • مقاومت بالا در مقابل حرارت و سوختن
 • روانکاری مناسب
 • ویسکوزیته استاندارد و متناسب با تغییرات دمایی
 • ساختار مولکولی منحصر به فرد به خصوص در مدل Magnatec
 • محافظت از موتور در هنگام استارت زدن
 • افزایش عمر مفید موتور خودرو

زمان تعویض روغن موتور پراید

کارخانه سایپا زمان تعویض روغن موتور خودروی  پراید را بعد از ۵۰۰۰ کیلومتر یا هر ۶ ماه یکبار تعیین کرد است. اما بعضی از تعمیر کاران صحبت از ۷۰۰۰ کیلو متر نیز میکنند، اما بهتر است بدانید بسته به سطح کیفی روغن موتور مورد استفاده در خودروی پراید و شرایط رانندگی زمان تعویض روغن موتور خوب پراید متفاوت است.
به طور معمول روغن موتور های با سطح کیفی SG و SJ بعد از ۵۰۰۰ کیلومتر احتیاج به تعویض روغن موتور دارند اما آن دسته از روغن هایی که دارای سطح کیفی SL باشند تا ۷۰۰۰ کیلومتر قابل استفاده هستند .
لازم به ذکر است که موارد زیر بر روی زمان تعویض روغن موتور مناسب پراید تاثیر بسزایی دارند:

 • شرایط رانندگی
 •  ترافیک
 •  دمای آب و هوای محل سکونت

نحوه ی تعویض روغن موتور پراید

یکی از مزیت های خودروی پراید این است که برای چک کردن روغن موتور نیازی نیست که حتما به تعمیرگاه بروید و هزینه ای پرداخت کنید، با دانستن چند نکته ی ساده شما میتوانید سطح روغن موتور خودروی پراید را چک نمایید.

با استفاده از نکات ساده ی زیر میتوانید روغن موتور خودروی پراید خود را به راحتی چک نمایید:

 •  در ابتدا خودرو را در به سطحی صافی منتق نمایید
 •  سپس خودروی پراید را روشن و اجازه دهید به دمای کار خود برسد
 •  موتور پراید را خاموش کنید تا روغن موتور پراید به کارتل خود بازگردید
 •  یکبار گیج روغن را بیرون کشیده با دستمال پاک کنید و بار دیگر به محل خود بازگردانید و سپس خارج کنید
 •  به سطحی که از گیج توسط روغن آغشته شد دقت کنید که بین علامت ها F و L باشد.

حجم روغن موتور مورد نیاز پراید

با توجه به موتور M13 انواع خودروی پراید حجم آن برابر ۱٫۳ معادل ظریفیت ۳ لیتر بدون تعویض فیلتر میباشد.
توجه داشته باشید پس از هر مرتبه تعویض روغن پراید فیلتر آن را هم تعویض نمایید که مقدار روغن موتور پراید تغییر میکند و برابر ۳٫۵ لیتر میشود.

12 دیدگاه در “علت کم شدن روغن موتور پراید چیست؟

 1. سعید گفت:

  پراید مدل ۹۸ دارم همش روغن کم میکنه و ماشین نه دود داره نه نشتی هر ۱۰۰۰ تا گیج خشک میشه اخرین بار هم روغن پورفیکال ریختم ک اینم کم میکنه بیشترین مسافتی ک باهاش میرم ۵۰ تا ۶۰ کیلومتر در روز هست اصلا فشاری ب ماشین وارد نمیشه

  1. نیره عظیمی گفت:

   سلام روز شمابخیر. دوست عزیز آیا شما ماشین را به یک تعمیرکار خبره نشان دادید؟

   1. محمد گفت:

    اگه خودروسازان دقت بیشتری به خرج بدن وقطعات استاندارد روماشینا بذارن ووجدان کاری داشته باشن باید با کم شدن سطح روغن ماشین خداحافظی کنیم. ولی متاسفانه یه چیزی س. هم میکنند اسمش هم میذارن ماشین میندازن به مصرف کننده.

    1. نیره عظیمی گفت:

     سلام روز بخیر . بله صحبت شما تا حدود زیادی صحیح میباشد.

  2. جمشید گفت:

   دقیقا منم مشکل شما رو دارم پراید ۹۸‌منتها مال من در هر ۲هزار کیلومتر یک لیتر کم می‌کنه هزار جا هم رفتم نتونستن عیب یابی کنن در کل ۴۵ هزار کار کرده

   1. نیره عظیمی گفت:

    سلام دوست عزیز .۱- شما از چه روغنی با سطح گرانروی استفاده میکنید؟ (اگر سیستم موتوری خودروی شما یورو ۴ هست باید روغن موتوری که استفاده میکنید سطح گرانروی یا ویسکوزیته آن ۱۰w-40 و اگر سیستم موتوری شما یورو نبود باید ۲۰w-50 استفاده شود. ۲ – واشر دور کارتر چک شود.

  3. نیره عظیمی گفت:

   سلام دوست عزیز . ۱- شما از چه روغنی با سطح گرانروی استفاده میکنید؟ (اگر سیستم موتوری خودروی شما یورو ۴ هست باید روغن موتوری که استفاده میکنید سطح گرانروی یا ویسکوزیته آن ۱۰w-40 و اگر سیستم موتوری شما یورو ۴ نبود باید ۲۰w-50 استفاده شود.۲- واشر دور کارتر چک شود.

 2. مهدی گفت:

  سلام ماشین مدل ۹۶دارم همش روغن کم می‌کنه.نه روغن سوزی نه مشکل دیگه ای

  1. نیره عظیمی گفت:

   سلام دوست عزیز . شما از چه روغنی با سطح گرانروی استفاده میکنید؟ (اگر سیستم موتوری خودروی شما یورو ۴ هست باید روغن موتوری که استفاده میکنید سطح گرانروی یا ویسکوزیته آن ۱۰w-40 و اگر سیستم موتوری شما یورو ۴ نبود باید ۲۰w-50 استفاده شود.

 3. مهدی احمدی گفت:

  سلام من هم یه پراید ۹۸دارم نشتی نداره روغن سوزی هم نداره ولی روغن کم می‌کنه مشکل از کجاست هر ۴هزار کیلومتر کارکرد ۲,۵لیتر کم می‌کنه

  1. نیره عظیمی گفت:

   سلام دوست عزیز . ۱- شما از چه روغنی با سطح گرانروی استفاده میکنید؟ (اگر سیستم موتوری خودروی شما یورو ۴ هست باید روغن موتوری که استفاده میکنید سطح گرانروی یا ویسکوزیته آن ۱۰w-40 و اگر سیستم موتوری شما یورو ۴ نبود باید ۲۰w-50 استفاده شود.۲- واشر دور کارتر چک شود.

  2. محمد گفت:

   مرسدس بنز میگه هر ۱۰۰۰۰ کیلومتر باید ۲ لیتر کم کنه،اگه کم نکنه روغنش بی کیفیته،حالا حساب کن سایپا و ایران خودرو(نکبت ملی)باید چطور باشه🤣

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.