وبلاگ

بهترین زمان تعویض روغن موتور

زمان تعویض روغن موتور-رایا مارکت

بهترین زمان تعویض روغن موتور

روغن موتور و تعویض آن یکی از اصلی ترین دغدغه هایی است که شما باید در مورد خودرو خودتان داشته باشید. این محصول، یکی از محصولاتی است که مستقیما با سلامت موتور و سایر قطعات خودرو شما در ارتباط است.

از این رو باید با زمان تعویض روغن موتور خودرو خود آشنایی کامل داشته باشید و به محض نزدیک شدن به آن، نسبت به تعویض روغن موتور اقدام کنید. در این مقاله در مورد این روغن و اینکه چه زمانی باید نسبت به جایگزینی آن با روغن جدید اقدام کنید، با شما صحبت خواهیم کرد.

روغن موتور چیست؟

روغن موتور یکی از مشتقات نفت است که همراه با مواد دیگری، به منظور استفاده برای روان کردن کارکرد قطعات موتور و جلوگیری از ساییدگی بین آنها و همچنین کاهش حرارت قطعات داخلی موتور و جلوگیری از زنگ زدگی و ضربه و خوردگی قطعات استفاده می شود. در مورد روغن موتور مفهومی به عنوان گرانروی یا به فرانسوی: ویسکوزیته (Viscositè) و یا لزجت مطرح است. این مفهوم در واقع بیانگر مقاومت سیال در برابر جاری شدن است.

به طور مثال اگر بخواهیم آب و مایع دستشویی را با یکدیگر مقایسه کنیم، میگوییم که گرانروی مایع دستشویی از آب بیشتر است چرا که نسبت به آب، سخت تر جاری می شود. یک روغن موتور استاندارد، باید دارای حد نرمالی از گرانروی باشد. به این معنا که نه در دمای بالا، گرانروی آن کم شود و نه در دمای پایین گرانروی آن افزایش یافته و به اصطلاح سفت تر شود.

مفهوم دیگری که در مورد روغن موتور وجود دارد، استاندارد API است. این استاندارد برای تعیین کیفیت روغن موتور به کار میرود. در خودرو ها، یکی از 2 نوع موتور بنزینی و یا دیزلی وجود دارد. در مورد موتورهای بنزینی، استاندارد API به صورت API S و برای موتورهای دیزلی به صورت API C خواهد بود.

درجه بندی کیفیت روغن موتور در این 2 نوع موتور نیز به ترتیب برای موتورهای بنزینی، پس از حرف S، یک حرف از A تا حرف N و برای موتورهای دیزلی، پس از حرف C، یک حرف از A تا حرف J قرار می گیرد. در هر دو این موتورها، حرف A نمایش دهنده پایین ترین کیفیت است و هر چقدر به سمت حروف بعدی برویم، کیفیت روغن افزایش می یابد.

برای دانستن آنکه چه روغن موتوری بخریم؟ این مقاله را مطالعه بفرمایید.
وظیفه روغن در موتور چیست؟

یکی از ارزان ترین و به صرفه ترین راه ها برای رسیدگی به خودرو و افزایش طول عمر قطعات آن، استفاده از یک روغن موتور با کیفیت است.

در موتور خودرو، صدها قطعه مختلف وجود دارد که به محض استارت زدن، شروع به کار می کنند. تمامی این قطعات فلزی هستند و حرکت مداوم آنها بر روی یکدیگر، باعث سایش و از بین رفتن آنها خواهد شد. از طرفی، حرکت قطعات موتور، گرمای قابل توجهی را در داخل موتور و قطعات کنار آن ایجاد می کند و از این رو، لازم است تا برای جلوگیری از آسیب به قطعات خودرو، سریعا نسبت به خنک سازی موتور اقدام شود.

بهترین راه حلی که برای این دو مسئله وجود دارد، استفاده از روغن موتور است. این روغن، توسط ماهیت نفتی و لزجی که دارد، باعث روان شدن قطعات موتور و جلوگیری از ایجاد اصطکاک و سایش بین قطعات آن می شود. از طرفی، به خاطر تحمل زیادی که این محصول در برابر حرارت دارد، باعث کاهش دمای موتور در حین کار خواهد شد و از آسیب دیدن قطعات موتور جلوگیری می کند.

علاوه بر این موارد، می توان از این روغن، برای آب بندی قطعات موتور و ضربه گیری نیز استفاده کرد.

بهترین زمان تعویض روغن موتور

معمولا یکی از نکاتی که تمام صاحبان خودرو باید به آن دقت کنند، زمان تعویض روغن موتور خودرو است. معمولا عوامل زیادی بر این زمان تاثیر گذار هستند. در مورد روغن های معمولی یا مینرال، پس از طی کردن مسافتی معادل 5 – 8 هزار کیلومتر، باید نسبت به تعویض روغن موتور خودرو اقدام کنید. این مقدار مسافت، چیزی در حدود 3 ماه با کارکرد معمولی طول خواهد کشید.

در مقابل، در مورد روغن های سنتتیک یا مصنوعی، لازم است پس از طی مسافتی بین 8 تا 11 هزار کیلومتر یا زمان 6 ماه، روغن موتور را عوض کنید.

البته این بازه زمانی در هر 2 نوع روغن، مربوط به وقتی می شود که شما از خودرو خودتان به صورت عادی استفاده کرده اید اما اگر خودرو شما در شرایط آب و هوایی خیلی سرد یا خیلی گرم کار کرده است و یا بارهای سنگینی را با آن جابجا کرده اید یا از استارت های مداوم استفاده کرده اید، بهتر است در بازه زمانی کمتر از این مقادیر گفته شده، نسبت به تعویض روغن موتور اقدام کنید.

نحوه تعویض روغن موتور

بعد از دانستن بهترین زمان تعویض روغن موتور خودرو، و اقدام به تعوضی، ابتدا موتور را روشن کرده تا روغن به دمای موتور برسد سپس موتور را خاموش کرده و صبر کنید تا دمای موتور کمی کاهش یابد. گیج روغن را برداشته و با یک پارچه بدون پرز تمیز کرده و آن را مجددا در جای خود قرار دهید و پس از چند ثانیه خارج کنید.

معمولا اگر روغن موتور بین دو درجه MIN و MAX بوده و بیشتر به سمت MIN باشد، یعنی باید روغن تعویض شود. برای اینکار ابتدا توسط یک آچار، پیچ تخلیه روغن در زیر ماشین رو باز کرده تا روغن کامل تخلیه شود، پس از چک کردن واشر و اطمینان از سالم بودن آن، پیچ را مجددا سر جای خود محکم کنید.

سپس توسط یک قیف روغن را به داخل مخزن خود بریزید. پس از این کار، خودرو را روشن کنید و همزمان پیچ تخلیه را نگاه کنید که روغن نشتی نداشته باشد. دقت کنید در صورتی که پس از خارج کردن گیج، سطح روغن به MAX نزدیک بوده اما رنگ روغن موتور کاملا روشن باشد نیز، باید روغن موتور را تعویض کنید زیرا این روغن نامرغوب است و قابلیت جذب کردن دوده های حاصل از احتراق موتور را ندارد و این دوده ها و آلودگی ها مستقیما بر روی خود موتور رسوب می کنند.

برندهای معتبر روغن موتور اصل

ایران به لطف منابع نفت، یکی از تولیدکنندگان معتبر روغن موتور است. برندهای معتبری مانند، روغن موتور بهران، روغن موتور ایرانول، روغن موتور سپاهان، روغن موتور پارس ، روغن موتور بهتام در ایران وجود دارند که هم برای موتورهای دیزلی و هم بنزینی، تولیدات بسیار با کیفیتی و با قیمت مناسبی نسبت به نمونه های خارجی دارند. در پایان، خاطرنشان می شویم که موتور خودرو شما، قلب تپنده خودروتان است و نسبت به سلامت آن و رسیدگی به آن بی تفاوت نباشید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *