وبلاگ

تفاوت های باتری اسیدی و باتری اتمی

تفاوت باتری اسیدی با اتمی-رایا مارکت

مقدمه
تفاوت باتری اسیدی با اتمی

باتری اتومبیل شما یکی از اجزای حیاتی و مهم در خودرو است که اگر نباشد، برق اتومبیل کار نکرده و استارت نمی‌خورد. بنابراین یک قطعه بزرگ و مهم است که باید در انتخاب آن نیز دقت فراوان شود.

باتری اتومبیل در دو نوع اسیدی و اتمی تولید می‌شوند که هر کدام ویژگی‌های مخصوص به خود را داشته و بنا به تقاضا و درخواست شما باید یکی را انتخاب کرد. در مقاله امروز قصد داریم تفاوت باتری اسیدی با باتری اتمی را بررسی کنیم و بگوییم کدامیک برای اتومبیل شما می‌تواند گزینه مطلوب‌تری باشد.

تفاوت باتری اسیدی با باتری اتمی

باتری‌های موجود در جهان به دو دسته اسیدی و اتمی تقسیم می‌شوند. معمولا باتری‌های اتمی از نوع بهترین باتری‌ها هستند زیرا نیازمند نگهداری و باز شدن نیستند. اگر از خودروی خود بصورت بهینه و استاندارد استفاده کنید، مسلما چیزی حدود ۵ الی ۱۰ سال می‌توانید با یک باتری کار کنید و نیازمند تعویض نباشید.

باتری‌های اسیدی

باتری‌های اسیدی تقریبا نوع قدیمی‌تری هستند که از سال‌های دور در دسترس بوده‌اند و نیازمند شارژ و نگهداری هستند. درون آن‌ها محلول الکترولیت وجود دارد که ترکیبی از چند درصد اسید و آب است. برای تشخیص اسیدی بودن می‌توانید به ۶ دربی که روی باتری موجود است نگاه بیندازید.

این ۶ درب نشان از اسیدی بودن باتری دارد. این نوع باتری‌ها را باید مرتب چک کرد و به آن آب مقطر اضافه کرد. در صورتی که خودروی شما به سختی استارت می‌خورد یا اخیرا ضعیف شده، مطمئن باشید که نزدیک به پایان عمر باتری هستید.

باتری‌های اتمی

در باتری‌های اتمی نیز دقیقا مانند باتری‌های اسیدی، محلول الکترولیت وجود دارد و از این رو آن را تکنولوژی جدیدی می‌نامند که محلول آن کم نشده و نیازی به چک کردن و اضافه کردن آب و محلول ندارد. به این نوع باتری‌ها باتری خشک، بدون نگهداری و مراقبت گویند. معمولا این نوع باتری‌ها طول عمر بیشتری داشته و جنس آلیاژ آن‌ها نسبت به باتری‌های اسیدی متفاوت‌تر است.

تفاوت عمده باتری اسیدی با باتری اتمی

 

در بالا تفاوت عمده باتری‌های اسیدی و اتمی را بررسی کردیم. حال سوال اینجاست که کدام باتری بهتر بوده و عملکرد بهتری دارد؟ با توجه به صحبت‌هایی که در بالا شد، مسلما استفاده از باتری‌های اتمی بهتر و به صرفه‌تر است.

وقتی نیازی به نگهداری نباشد و عمر باتری طولانی‌تر باشد، مسلما قدرت بالاتری هم داشته و گزینه خوبیست. در حال حاضر بیشتر مردم به علت افزایش کارایی و در جهت عملکرد عالی خودروی خود از باتری‌های اتمی استفاده می‌کنند.

مزایای باتری‌های اتمی
باتری‌های اتمی دچار آلودگی کمتری می‌شوند زیرا درب نداشته و باز و بسته نمی‌شوند.
شارژ آن‌ها در زمان تولید در کارخانه انجام شده و دیگر نیازمند شارژ مجدد نیستند.
اسید و الکترولیت داخل باتری، کم نشده و نیازی به اضافه کردن ندارد.
باتری‌های اتمی معمولا طول عمر بیشتری نسبت به باتری‌های اسیدی دارند.
قابل تعمیر بودن باتری‌های اتمی

سوال مهمی که بسیاری از رانندگان دارند این است که آیا باتری های اتمی قابلیت تعمیر دارند؟ زمانی که باتری اتمی خودرو دچار مشکل شد باید بصورت کامل آن را دشارژ کرد. برای این منظور می‌توان از یک لامپ ۱۲ ولت کمک گرفت تا باتری کامل از شارژ خالی شود.

اما برای شارژ مجدد آن باید ۲۴ ساعت زمان گذاشته و مرتب آن را چک کنید تا دمای آن بالا نرود زیرا در صورت افزایش دما، باتری کاملا از بین رفته و دیگر نمی‌توانید از آن استفاده کنید.

طول عمر باتری‌های اتمی

البته که طول عمر باتری های اتمی بسته به نوع استفاده شما دارد و اینکه چگونه از خودروی خود استفاده می کنید. اگر بصورت استاندارد از آن کار بکشید معمولا بین ۵ الی ۱۰ سال طول عمر باتری های اتمی است.

بهترین باتری‌های اتمی

معمولا در ایران بهترین باتری اتمی که مورد استفاده افراد قرار می گیرد، صبا باتری است و به شما هم پیشنهاد می‌شود. این نوع باتری توجه بسیاری را جلب کرده و طرفداران زیادی دارد که رضایت خوبی از آن دارند. و این باتری را می‌توانید از فروشگاه اینترنتی رایا مارکت تهیه کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *