وبلاگ

مضرات تعویض دیرهنگام روغن موتور

تعویض روغن موتور -رایا مارکت

مقدمه

تعویض روغن موتور اگر به فکر سلامت خودروی خود هستید، به روغن موتور و تعویض آن در زمان مشخص اهمیت دهید. در واقع انتخاب روغن موتورهای استاندارد و تعویض مناسب آن می‌تواند به عمر موتور و قطعات فلزی کمک کند. اینگونه دیگر نباید نگران موتور خود باشید.

یکی دیگر از نکاتی که باید در ماشین درنظر گرفت، تعویض مرتب و مداوم روغن موتور خودرو است. روغن موتور دیگر چیست؟ چه وظایفی بر عهده دارد؟ در واقع نوعی روغن خاص است که درون موتور ماشین‌ها ریخته شده و وظیفه آن کار کردن روان و نرم قطعات موتوری است و با اصطکاک مقابله می‌کند.

روغن موتور وظیفه جذب رسوب را نیز بر عهده دارد و قطعات را خنک می‌کند. اما سوال مهمی که باید در اینجا به آن پاسخ دهیم این است که تعویض دیرهنگام روغن موتور چه خطراتی را برای خودروی ما به دنبال دارد؟ در این مقاله به این مبحث خواهیم پرداخت. با ما همراه باشید…

روغن موتور

در قدم اول باید ببینیم بین روغن موتور و عملکرد آن با مصرف سوخت چه ارتباطی برقرار است؟ زمانی که موتور در حال کار کردن است مسلما سوخت مصرف می‌شود و دمای ماشین بالا می‌رود.

همین موقع است که اصطکاک و سایش در قطعات بیشتر خواهد شد. در این بین اگر روغن موتور خوبی در ماشین شما نباشد یا تاریخ انقضای آن گذشته باشد، شانسی برای سالم ماندن موتور و قطعات جانبی آن نخواهید داشت. همین امر باعث می‌شود تا عمر اتومبیل و قطعات آن کاهش یابد.

حتما برای تعویض روغن موتور ماشین، برنامه زمانبندی مشخصی داشته باشید و طبق همان روغن را سر موعد عوض کنید. اگر اینگونه عمل کنید هم عمر موتور خودروی خود را زیاد می‌کنید و هم مصرف سوخت را تا حد زیادی کاهش می‌دهید.

روغن موتور را همیشه چک کنید

با کمک محفظه‌ای که روی موتور خودرو تعبیه شده و سیمی که داخل آن قرار گرفته، می‌توانید میزان قدمت روغن موتور را بررسی کنید. ممکن است روغن موتور شما سیاه شده باشد. دلیل این امر را می‌دانید؟

جالب است بدانید که از سیاه شدن رنگ روغن اصلا نباید هراسان شوید. اگر رنگ روغن موتور بعد از گذر زمان تغییر نکرد و همچنان شفاف باقی ماند باید احساس خطر کنید. چرا؟
روغن موتور وظیفه جمع کردن گرد و غبار و ذرات نامطلوب معلق را دارد، بنا به این دلیل رنگ آن کم کم سیاه می شود و این نشان از مرغوبیت و عملکرد صحیح آن است. اما اگر رنگ آن سیاه نشد، یعنی مرغوب نیست و وظیفه خود را به خوبی انجام نخواهد داد.

در هنگام تعویض روغن موتور باید به نکات زیر دقت کنید:
منتظر نمانید تا عمر روغن موتور به حداکثر ظرفیت خود برسد. بلکه زودتر آن را تعویض کنید؛ زیرا شرایط جوی فعلی و عملکرد شما می‌تواند باعث تسریع در این فرآیند شود.
برای ماشین‌هایی که کارایی بالاتری داشته و از تکنولوژی‌های سطح حرفه‌ای برخوردارند، حتما باید روغن موتورهای بهتری هم استفاده کرد. در انتخاب روغن موتور خود خیلی دقیق باشید و حتما از کارشناسان راهنمایی لازم را بگیرید.
اگر نیمی از روغن موتور قبلی برایتان باقی مانده لطفا آن را با روغن موتور جدید مخلوط نکنید! این موضوع ممکن است باعث بروز اتفاقات بدی شود و آسیب بدی به موتور ماشین شما بزند.
معمولا زمانی که روغن را تعویض می‌کنید، پیشنهاد می‌شود فیلتر آن را نیز عوض کنید. حتما این کار را انجام دهید.
اگر متوجه بیشتر شدن صدای موتور ماشین شدید، یقین حاصل کنید که روغن موتوری که استفاده کرده‌اید مرغوب نیست یا روغن موتورتان فرسوده شده است.
جالب است بدانید، خودرویی که استفاده نمی‌شود هم باید روغن موتور آن حداقل سالی یک بار تعویض گردد.
مضرات تعویض دیرهنگام روغن موتور

حال سراغ اصل موضوع خود می‌رویم. اگر روغن موتور را دیر به دیر تعویض کنیم، با چه خطراتی در خودروی خود مواجه می‌شویم و در واقع چه عواقبی را باید بپذیریم؟

۱- اتومبیل ساخته شده از قطعات فلزی؛ یعنی جای جای آن همه از فلز است. اگر این فلزات روی هم کشیده شوند چه اتفاقی می‌افتد؟ مسلما ماشین دچار مشکل خواهد شد. اما همین روغن موتور است که باعث نرم شدن این قطعات شده و این امکان را فراهم می‌کند که قطعات فلزی خیلی نرم روی هم کشیده شده و اصطکاک و خرابی نداشته باشند. اگر روغن موتور نباشد، این قطعات مدام روی هم سایش پیدا

می‌کنند و در نهایت حرارت بین آن‌ها باعث می‌شود تا به هم جوش بخورند و همین امر سبب از کار ایستادن موتور خودرو خواهد شد.

۲- اگر روغن موتور خود را در مدت مشخصی تعویض نکنید، آلودگی‌ها روی هم انباشته شده و فیلترها از آلودگی پر می‌شوند. روغنی که کثیف می‌شود پر از رسوبات بوده که غلظت آن را بالا می‌برند. سپس همین روغن غلیظ به سطوح فلزات رسیده و اصطکاک را در جهت خرابی بیشتر می‌کند.

۳- روغن موتوری که شما برای خودروی خود استفاده می‌کنید دارای مواد افزودنی مانند ضد زنگ و روان ساز است که به مرور زمان از بین می‌رود. همین امر سبب می شود که دیگر عملیات روان‌سازی به راحتی انجام نشود و همچنین قطعات فلزی دچار زنگ زدگی شوند.

البته که باید در خرید روغن موتور دقت کنید اما در تعویض زمان آن نیز باید خیلی محتاط باشید. زیرا اگر این روغن موتور تعویض نگردد با مشکلات بالا مواجه می‌شوید و عواقبی سختی در پیش دارید.

چه علائمی نشاندهنده زمان تعویض روغن موتور است؟
سفت شدن دنده چرخ ماشین: در این زمان موتور ماشین لرزش بیشتری داشته که نشان از افزایش اصطکاک بین رینگ و پیستون است.
ماشین دیگر شتاب گذشته را ندارد: وقتی روغن فرسوده می شود، کارایی ماشین به حداقل رسیده و مسلما بر روی شتاب آن نیز تاثیرگذار است.
شنیدن صدای ضربه‌ای از موتور ماشین: متاسفیم! اینجا تقریبا آخر خط است. آنقدر به تعویض روغن موتور بی توجهی کردید که موتور ماشینتان تخریب شده و خرجی که بر دست شما گذاشته، بیش از قیمت تعویض یک روغن موتور است!
روغن موتور استاندارد را از کجا بخریم؟

فروش روغن موتور در تعویض روغنی‌ها دیده می‌شود اما شما باید آگاه باشید که چه نوع روغن موتوری خریداری می‌کنید. باید روغنی بخرید که به کار ماشینتان بیاید و همچنین اثر سوء بر روی آن باقی نگذارد. معمولا روغن موتور بهران و روغن موتور ایرانول از بهترین برندها هستند که پیشنهاد می‌شود.

اگر قصد دارید روغن موتور خود را با اطمینان خاطر از اصل بودن آن تهیه کنید، رایا مارکت در خدمت شماست. خیلی راحت می‌توانید روغن موتور ماشین خود را انتخاب کرده و اقدام به خرید کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *