وبلاگ

باتری یو پی اس چیست و چه کاربردهایی دارد؟

باتری ups-رایا مارکت

مقدمه

باتری یو پی اس چیست؟ حتما تا به حال نام باتری یو پی اس را شنیده‌اید. این باتری‌ها در مکان‌هایی که نیاز به سیستم برق پشتیبان در زمان قطعی جریان الکتریکی وجود دارد استفاده می‌شوند.

آشنا‌ترین مثال در مورد مکان‌هایی که از باتری ups استفاده می‌کنند، بیمارستان‌ها هستند. در یک بیمارستان قسمت‌های متعدد زیادی مانند بخش‌های مراقبت ویژه icu و  ccu و یا اتاق عمل وجود دارد که به شدت به جریان الکتریکی وابسته هستند و قطع شدن جریان برق حتی برای یک دقیقه نیز باعث ایجاد خسارات جبران‌ناپذیر خواهد شد.

از این رو تمامی بیمارستان‌ها به سیستم پشتیبان و دارای Ups مجهز هستند تا در صورت قطع برق، از این منبع به عنوان برق اضطراری استفاده شود. در این مقاله در مورد این باتری و کاربردهای آن در بخش‌های مختلف با شما صحبت خواهیم کرد. با ما همراه باشید.

باتری ups چیست؟

همانطور که گفتیم، باتری یو پی اس نوعی سیستم تامین کننده برق اضطراری در مواقع قطعی جریان الکتریکی است. این باتری‌ها در زمانی که جریان برق وصل است، شارژ می‌شوند و انرژی الکتریکی را ذخیره می‌کنند و در زمان قطعی برق یا هر نوسان دیگری که بر روی سیستم برق تاثیرگذار باشد، می‌توانند برق مورد نیاز سیستم‌های متصل به خود را تامین کنند. گاهی اوقات افراد باتری یو پی اس را با باتری خودرو اشتباه می‌گیرند.

باید بگوییم که این دو باتری شاید از لحاظ نتیجه کار مشابه باشند اما از لحاظ نحوه عملکرد شباهتی به هم ندارند و کاملا متفاوت هستند. باتری‌های خودرو از نوع باتری‌های معلق در مایع هستند. در این باتری‌ها سولفوریک اسید در بین صفحات سربی قرار دارد در صورتی که در باتری یو پی اس اینچنین نیست. این باتری‌ها معمولا از نوع باتری‌های سرب اسید هستند که اگرچه در آنها نیز سولفوریک اسید وجود دارد، اما برخلاف باتری‌های خودرو، هیچ راه خروجی برای اسید موجود در باتری وجود ندارد و لذا خطر قرارگیری این باتری‌ها در محیط‌‌‌های بسته به دلیل آزادسازی گاز اکسیژن وجود ندارد.

انواع باتری ups

باتری یو پی اس انواع مختلفی دارد. این باتری‌ها می‌توانند از نوع باتری‌های سرب اسید، نیکل کادمیم و یا باتری‌های لیتیوم یون باشند.

باتری های سرب اسید

یکی از پراستفاده ترین انواع باتری در بین مدل‌های مختلف باتری یو پی اس، باتری‌های سرب اسید است. این باتری‌ها به دلیل بازدهی مطلوب و مقاومت داخلی پایین و همچنین قیمت به صرفه‌ای که دارند، یکی از بهینه‌ترین انتخاب‌ها برای استفاده در انواع باتری یو پی اس هستند. همچنین این باتری‌ها در مقابل شارژ یا دشارژ و یا ریپل جریان مقاومت قابل توجهی دارند.

باتری‌های سرب اسید خود به 2 نوع باتری‌های VRLA یا باتری‌های سیلد و باتری‌های شناور در اسید تقسیم‌بندی می‌شوند که از این بین، باتری‌های سیلد، قیمت مناسب، بازدهی بالاتر و عمر طولانی‌تری از باتری‌های شناور در اسید دارند.

باتری های نیکل کادمیم

در این باتری‌ها، از دو الکترود از جنس کادمیم هیدروکسید و نیکل هیدروکسید تشکیل شده‌اند. طول عمر این باتری‌ها بالا است و در مقابل شرایط غیر استانداردی مانند شارژ یا دشارژ بیش از اندازه و یا ریپل جریان بالا، مقاومت قابل توجهی دارند. تنها عیب این باتری‌ها نسبت به باتری‌های سیلدی، هزینه تعمیرات بالای این باتری‌ها به نسبت باتری‌های سیلدی است.

باتری های لیتیوم یون

الکترودها در باتری‌های لیتیم یون، از جنس اکسید فلز و گرافیت کربن هستند. این دو الکترود در محلولی از نمک لیتیوم شناورند هستند. باتری‌های لیتیوم یون، طول عمر قابل توجهی دارند. البته قیمت این باتری‌ها به نسبت باتری های نیکل کادمیم یا باتری‌های سیلدی، بالاتر است.

طول عمر باتری ups

هر باتری فارغ از اینکه از چه نوعی باشد، طول عمر مفیدی دارد. این طول عمر معمولا بر اساس استانداردترین شیوه مصرف تعیین می شود و به طور عمر نامی یا اسمی شهرت دارد. اما به طور معمول، طول عمر باتری‌ها از این مقدار کمتر است زیرا شرایط نگهداری و مصرف، همیشه در بهترین حالت نیست.

به طور مثال عواملی مانند شارژ یا دشارژ شدن بیش از حد باتری یو پی اس، دمای بالای محیط نگهداری باتری، افزایش بار مصرفی دستگاه، عدم شارژ صحیح باتری یو پی اس و تمیز نبودن محیط استفاده از باتری از نظر وجود آلاینده‌ها و یا گرد و خاک، می‌تواند باعث کاهش طول عمر باتری یو پی اس شود.

کاربردهای باتری ups

از انواع باتری یو پی اس برای استفاده در تمامی تجهیزاتی که نیاز به سیستم پشتیبان در زمان قطعی برق دارند و یا وسایلی که برای استفاده نیاز به جریان برق قوی در قالب یک سیستم قابل حمل دارند، استفاده می‌شود. به طور مثال باتری ماشین شارژی، باتری آسانسور و باتری یو پی اس اتاق عمل، از نمونه‌های موارد استفاده باتری UPS می‌باشند.

البته باید در نظر داشته باشید که میزان آمپر باتری یو پی اس برای هر کدام از وسایلی که از این باتری‌ها در آنها استفاده می‌شود، متفاوت است. به طور مثال در ماشین‌های شارژی شاید باتری 40 آمپری کافی باشد اما برای پشتیبانی از سیستم برق اتاق عمل و یا آسانسورهای یک شرکت، به باتری‌هایی با آمپر 1000 و یا بالاتر نیاز باشد. در مورد انتخاب این آمپر، نظر یک کارشناس می‌تواند بسیار کمک کننده باشد.

برندهای تولیدکننده باتری ups در ایران

در ایران شرکت‌های مختلفی در زمینه تولید انواع باتری یو پی اس برای وسایل مختلف فعالیت دارند. یکی از این شرکت‌ها، صبا باتری است. باتری یو پی اس صبا باتری با استفاده از بهترین و با کیفیت مواد تهیه شده است. قیمت مناسب این باتری در کنار ویژگی‌هایی مانند عمر بالا، کیفیت و بازدهی قابل قبول و متنوع بودن مدل‌های آن، برند صبا باتری را به یکی از برندهای معروف در زمینه تولید انواع  باتری یو پی اس مبدل کرده است.

قیمت روز باتری یو پی اس، با توجه به نوسانات اخیر بازار کمی متغیر است و برای دریافت قیمت مدل مد نظر خود، می‌توانید با کارشناسان ما تماس بگیرد. در پایان امیدواریم از این مقاله استفاده لازم را برده باشید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *