وبلاگ

گرمای تابستان با باطری ماشین شما چه می کند؟

باتری ماشین -رایا مارکت

برای درک بهتر شرایط باتری ماشین خود در تابستان، بهتر است به این فکر کنیم که آیا خودمان در تابستان گرم احساس تنبلی میکنیم یا نه؟ باتری ماشین شما هم مثل صاحبش همین احساس را دارد. برای استارت زدن در سرما ممکن است با مشکل مواجه شوید اما فراموش نکنید گرما باعث نابودی باتری ماشین میشود. گرما و سرما با همدستی هم میتوانند قاتل باتری ماشین شما باشند.

عملکرد باتری ماشین در آب و هوای سرد و زمستانی بخاطر افزایش غلظت روغن موتور و چرخش سخت تر موتور ماشین به مرور کاهش پیدا میکند.

اما با توجه به آمارهای معتبر و آزمایش های صورت گرفته محققان بر روی باتری ماشین های مختلف در آب و هوای متفاوت به این نتیجه رسیدند که در اغلب موارد، علت استارت نخوردن باتری ماشین در زمستان آسیب هایی است که در تابستان ها به باتری وارد شده است.

پس در نتیجه آب و هوای گرم و روزهای تابستانی چون اجزای باتری را نابود میکند بیشتر برای رانندگان دردسر ساز هستند.

وقتی یک باتری ماشین خریداری میکنید معمولا برچسب روی باتری به شما میگوید که سن باتری ماشین شما در شرایط عادی چقدر است اما در مواقعی ممکن است باتری ماشین شما باتوجه به نگهداری مناسب، عمری بیشتر از عدد درج شده روی برچسب باتری ماشین داشته باشد و همینطور ممکن است در صورت عدم استفاده و نگهداری مناسب، عمر باتری ماشین خود را کاهش دهید.

چگونه گرما باتری ماشین را خراب میکند؟

دمای باتری ماشین با شروع فصل گرم سال و آغاز روزهای گرم و طاقت فرسا شروع به بالا رفتن می کند. افزایش دمای باتری ماشین، باعث ایجاد مشکلاتی در عملکرد طبیعی باتری ماشین شما میشود که عمر مفید باتری را تحت تاثیر قرار میدهد. عواملی که در نتیجه افزایش دما در باتری دیده میشود عبارتند از:

افزایش تبخیر الکترولیت باتری ماشین

همانطور که هنگام دویدن در فصل تابستان بدن ما نیاز به آب بیشتری خواهد داشت، باتری ماشین هم به  این شکل است. در فصل تابستان به علت افزایش درجه حرارت باتری ماشین میزان تبخیر مایعات درون باتری ماشین، نسبت به فصل های سرد افزایش پیدا میکند.

افزایش گرما باعث تخریب اجزای داخلی باتری ماشین میشود. به مقدار گرمایی که اجزای یک باتری را میتواند خراب کند گرمازدایی گفته میشود و درواقع گرمازدایی قبل از سن تعیین شده توسط کارخانه تولیدکننده باتری رخ میدهد.

افزایش خوردگی باتری ماشین

با افزایش گرما و همینطور افزایش واکنش های درون باتری ماشین میزان بیشتری از موادی که باتری ماشین را تشکیل داده اند مورد استفاده قرار میگیرد.

با کاهش ورقه های کاتد و آند و همینطور کاهش سطح الکترولیت درون باتری ماشین، کیفیت عملکرد باتری ماشین به شدت افت میکند که ناشی از خوردگی فلزات واکنش دهنده درون باتری و رسوبات آنها در کف باتری ماشین، که خود این رسوبات میتوانند مانعی برای ارتباط بهتر الکترولیت و فلزات واکنش دهنده درون باتری ماشین باشند.

به مرور زمان خوردگی به ساختار داخلی باتری ماشین آسیب جبران ناپذیری وارد میکند.

افزایش رسوبات سر باتری ماشین

افزایش گرما باعث سولفاته شدن باتری میشود و به شدت عمر مفید باتری را کاهش میدهد.

با اینکه بیشتر باتری ماشین هایی که ما استفاده میکنیم باتری اتمی یا باتری VRLA هستند (بدون نیاز به نگهداری و مراقبت) و در واقع مشابه یک سیستم ایزوله هستند، اما باتری اتمی ماشین هم یک دریچه تنظیم شده دارد که در صورت افزایش گرما و مواردی از این قبیل که باعث افزایش واکنش های شیمیایی درون باتری میشود.

گازهایی که از طریق واکنش شیمیایی درون باتری تولید میشوند توسط دریچه تنظیم شده باتری با محیط بیرون ارتباط دارند و در شرایط آب و هوایی نرمال از طریق این دریچه تنظیم شده به آرامی خارج میشود. حال تصور کنید این واکنش ها در اثر افزایش دما بیشتر شده و مسلما گازهایی که تولید میشوند بیشتر از قبل شده ا ند و در نتیجه رسوب خواهند کرد وسولفاته های سر باتری را ایجاد میکنند.

یکی از نکاتی که به شما کمک میکند از کاهش عمر باتری ماشین خود جلوگیری کنید چک کردن های دوره ای باتری ماشین میباشد.

در صورت ملاحظه هر گونه رسوب روی باتری ماشین خود میتوانید با انتخاب یکی از روش های از بین بردن رسوبات سر باتری که در مقاله های قبل توضیح داده شد از شر خوردگی ها خلاص شوید.

علائم خرابی باتری ماشین

خوشبختانه علائم خرابی باتری ماشین محدود هستند که در صورت مواجه با هر کدام از این علائم به باتری ماشین خود شک کنید و حتماَ باتری ماشین خود را چک کنید. این علائم عبارتند از:

لرزش کندتر از حد معمول موتور ماشین در زمان استارت زدن
روشن شدن چراغ چک یا چراغ اخطار خرابی باتری ماشین در صفحه نمایشگر پشت فرمان ماشین
اگر هنگام چرخاندن سوئیچ صدای کلیک نشنیدین
کاهش سطح الکترولیت درون باتری ماشین
تغییر ظاهری باتری ماشین که به شکل تورم در باتری ماشین دیده میشود
فرسایش در قطب های باتری ماشین
کم نور شدن چراغ های جلویی ماشین یا چراغ های داخلی خودرو
اگر باتری ماشین شما بیش از سه سال عمر کرده
راهکارهای افزایش طول عمر باتری در هوای گرم

راهکارهای افزایش طول عمر باتری ماشین در گرما - رایا مارکت

اگر محل سکونت شما در شهرهای گرم است باید با این واقعیت کنار بیایید که عمر باتری ماشین شما به نسبت دیگر شهرها کمتر است.

اگر از نحوه صحیح میزان شارژ شدن باتری ماشین خود اطمینان دارید با مقداری توجه و رسیدگی بیشتر به باتری ماشین خود در آب و هوای گرم و روزهای تابستانی از آسیب و کاهش عمر باتری ماشین خود جلوگیری کنید.

علاوه بر رعایت نکاتی که قبلا برای افزایش طول عمر باتری ماشین و ارائه راهکار برای افزایش طول عمر باتری به آنها اشاره کردیم به نکات زیر نیز توجه کنید.

بررسی زمانبندی شده ماشین

به جز زمان هایی مثل سفر که حتما ماشین خود را چک میکنید، هر چند وقت یک بار مثلا ماهی یکبار درب کاپوت ماشین خود را بالا بزنید شاید سیمی که روکش آن از بین رفته باشد را ببینید یا ممکن است نشتی، باد کردن باتری ماشین و مواردی از این دست را قبل از ایجاد آسیب بیشتر شناسایی کنید.

تست باتری ماشین با دستگاه

زمانی که برای موارد روتین مثل تنظیم باد لاستیک های ماشین خود به تعمیرکار معتبر ماشین مراجعه میکنید از آنها بخواهید با استفاده از دستگاه، وضعیت شارژ باتری ماشین را اندازه گیری کنند.

با انجام این کار با خیال راحت میتوانید از وضعیت سلامت باتری ماشین خود مطلع شوید.

چنین بازرسی هایی را معمولا در ماههای گرم سال انجام دهید. چون در این ماهها باتری ماشین سریع تر تخلیه میشود.

در حالت ایده آل باتری اسید سرب با نمایش ولتاژ 12.7 یا بیشتر یک باتری سالم با بالاترین کارایی در نظر گرفته میشود که اگر ولتاژ به 12.5 برسد یعنی باتری ماشین نیاز به شارژ مجدد دارد.

انتقال باتری ماشین به صندوق عقب

بسیاری از رانندگان تاکسی چون در طول روز مسافت زیادی را با ماشین طی میکنند برای افزایش عمر باتری ماشین و دور شدن از گرمای ایجاد شده توسط موتور خودرو، باتری ماشین را از زیر کاپوت به صندوق عقب ماشین منتقل میکنند.

با توجه به حساسیت انتقال باتری و جلوگیری از خسارت به ماشین و سیستم الکتریکی ماشین، بهتر است تغییر جایگاه باتری توسط متخصص صورت بگیرد تا از هر گونه مشکل احتمالی جلوگیری شود.

عایق کردن باتری ماشین

بیشتر گرمای موجود در زیر کاپوت از فعالیت موتور ماشین به وجود می آید. برای جلوگیری از آسیب گرمای حاصل شده به باتری میتوانید دور تا دور باتری ماشین خود را با استفاده از یک عایق حرارتی مناسب به درستی بپوشانید.

وسایل برقی پرمصرف

تامین برق لوازم الکتریکی و الکترونیکی درون ماشین به عهده باتری ماشین است. استفاده از برخی لوازم برقی پرمصرف و غیرضروری مثل وسیله های سرگرمی و نمایشگرها به شدت به باتری ماشین شما آسیب میرساند، پس اگر استفاده از این وسایل ضروری نیست از نصب آنها بر روی ماشین خود پرهیز کنید.

چک کردن روغن ریزی موتور و گرد و غبار

اگر از موتور بر روی باتری ماشین روغن و گریس چکیده شود در صورت بی توجهی و تمیز نکردن باتری، آلودگی بر روی سطح باتری ماشین تجمع میکند. این مواد به عنوان رسانا عمل میکنند و میتوانند شارژ باتری ماشین شما را تخلیه کنند.

باتری ماشین را ایمن ببندید

حرکت ها و لرزشهای مدام باتری ماشین باعث آسیب به اجزای داخلی باتری ماشین، اتصال کوتاه و نقص در عملکرد باتری میشود با استفاده از بست باتری استاندارد و نصب صحیح اتصالات باتری ماشین در جای خود از تکان های شدید باتری در حین رانندگی جلوگیری کنید.

توجه داشته باشید سفت بستن بیش از حد باتری هم میتواند به باتری ماشین آسیب برساند.

استفاده نکردن از باتری ماشین

اگر برای مدت طولانی (بیش از یک هفته) قصد استفاده از ماشین خود را ندارید برای جلوگیری از آسیب یا به اصلاح خوابیدن باتری ماشین دو راه را به شما پیشنهاد میکنیم:

الف) شارژ کردن باتری ماشین:

باتری ماشین را با استفاده از یک شارژر باتری ماشین دیجیتالی شارژ کنید و با خیال راحت از باتری ماشین خود استفاده کنید.

ب) انبار مناسب باتری ماشین:

باتری را از ماشین جدا کرده و در محلی مناسب آن را انبار کنید و اگر قصد استفاده مجدد از باتری را داشتید آن را نصب کنید.

پارک کردن در سایه یا در زیر سایه بان

این کار نه تنها باعث میشود فضای داخلی ماشین در زمان ورود شما خنک باشد بلکه باعث خنک شدن موتور ماشین، باتری ماشین و دیگر اجزای زیر کاپوت میشود و در کم کردن شدت گرما بسیار موثر میباشد.

توجه داشته باشید باتری های اسیدی یا تر به هیچ عنوان مناسب استفاده در مناطق گرم نیستند و مدام نیاز به نگهداری و بررسی سطح الکترولیت دارند پس اگر در این مناطق زندگی میکنید اکیدا به شما توصیه میکنیم از باتری های اتمی یا VRLA که بدون نیاز به نگهداری و مراقبت هستند استفاده کنید.

چون هم عمر طولانی تری دارند و هم نیازمند صرف زمان زیادی برای رسیدگی به آن را ندارید.

ما راهکارهای افزایش طول عمر باتری ماشین در تابستان را به طور مفصل برای شما شرح دادیم و امیدواریم با رعایت نکات ساده اما موثر بتوانید عمر باتری ماشین خود را افزایش داده و تعویض باتری ماشین خود را به تعویق بیاندازید با این وجود فراموش نکنید

که عمر باتری ها محدود میباشد و این یک واقعیت انکار ناپذیر است. پس اگر قصد خرید باتری ماشین مناسب و جدید را دارید حتما به دقت عمل کنید و یا از یک متخصص نصب باتری ماشین کمک بگیرید.

باطری پوما و باطری دلکور بهترین عملکرد را در گرما و سرمای زمستان دارند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *