وبلاگ

نصب باتری در صندوق عقب ماشین

باتری ماشین در صندوق -رایا مارکت

نصب باتری در صندوق عقب ماشین معایب و مزایایی دارد. شاید در نگاه اول پیدا کردن باطری ماشین در صندوق عقب برای شما نا آشنا باشد؛ اما حتما در برخی از ماشین های کلاسیک دیده اید که باتری ماشین 12 ولتی آنها در صندوق عقب قرار دارند. شاید فکر کنید این یک مُد در طراحی ماشین ها در آن زمان بوده و برخی از شرکت های خودروسازی قصد پیروی از این مد را داشته اند. اما باید بدانید در طراحی برخی ماشین های امروزی و حتی هیبریدی هم میتوانید باتری ماشین را در صندوق عقب خودرو پیدا کنید.و یا عده ای را ببینید که مشتاق انتقال باتری به صندوق عقب خودرو خود هستند.

اما با اینکه فضای کافی برای قرارگیری باتری ماشین در زیر کاپوت فراهم هست، انتقال باتری به صندوق عقب در بعضی از شرکت های خودروسازی رایج شده و ترجیح میدهند باتری ماشین را در صندوق عقب ماشین جاسازی کنند.
واقعا دلیل انتخاب چنین جایگاه عجیبی برای باطری ماشین چیست؟ در ادامه به این پرسش پاسخ خواهیم داد.

نصب و انتقال باتری در صندوق عقب ماشین

دلایل قرارگیری باتری ماشین در صندوق عقب

هرچه بخواهیم کارایی یک ماشین را بالاتر ببریم، باید وزن اجزای داخل ماشین به بهترین مدل توزیع شده باشند،برای همین انتقال باتری به صندوق عقب یک روش موثر برای تنظیم وزن اجزای و از آنجایی که موتور خودرو در زیر کاپوت ماشین قرار دارد طبیعی است که وزن بخش جلویی خودرو از قسمت عقبی ماشین بیشتر باشد. سه دلیل عمده نصب باتری در صندوق عقب ماشین عبارتند از : توزیع مناسب وزن، فضای کم کاپوت ، توزیع مناسب وزن، از آنجایی که باتری ماشین حاوی مقدار زیادی سرب با وزن زیاد است، برخی از خودروسازان ترجیح میدهند با قرار دادن باتری در صندوق عقب ماشین و توزیع مناسب وزن در ماشین، کارایی آن را بالاتر ببرند. اما اگر در ماشین شما باتری در صندوق عقب تعبیه شده و یک خودرو با عملکرد معمولی دارید حتما توزیع مناسب وزن در خودرو عامل اصلی قرارگیری باطری خودرو در صندوق عقب ماشین شما نیست.

در برخی از ماشین ها که از موتور بسیار بزرگ یا سیستم ترکیبی برخوردار هستند ممکن است فضا برای قرار گیری باتری در زیر کاپوت به راحتی امکان پذیر نباشد و نیاز به قرارگیری باتری ماشین در صندوق عقب ماشین باشد. باتری ماشین به هیچ عنوان علاقه به قرار گرفتن در محل گرم و نزدیکی موتور ماشین را ندارد. نتیجه نشان داده وقتی باطری ماشین چه از نوع اسید_سرب و چه باتری اتمی در صندوق عقب ماشین قرار بگیرند عمر بسیار طولانی تری خواهد داشت. در این مورد خاص، عامل دما تعیین کننده انتقال باتری به صندوق عقب است. از آنجایی که موتور ماشین عامل تولید گرمای موجود در زیر کاپوت ماشین است، نصب باتری در صندوق عقب خودرو عاقلانه به نظر میرسد. در خودروهای هیبریدی میتوانید از کابل هایی با قطر کمتر برای انتقال باتری به صندوق عقب و قرارگیری باتری در ماشین های هیبریدی در صندوق عقب برای صاحبان خودرو ارزان تمام میشود. ولی اگر شما صاحب خودروی غیر هیبریدی هستید، برای قرارگیری باتری در صندوق عقب ماشین نیاز به کابل هایی با قطر بیشتر خواهید داشت؛ پس قرار گیری باتری ماشین در خودروهای غیر هیبریدی برای صاحبان ماشین مقرون به صرفه نیست.

مزایای انتقال باتری به صندوق عقب باتری ماشین

انتقال باتری به صندوق عقب به توزیع وزن کمک میکند سبب افزایش طول عمر باتری ماشین می شود و همچنین کاهش لرزشهای باتری ولی علاوه بر وجود این مزایا از معایب انتقال باتری به صندوق عقب  و نصب باتری خودرو در صندوق عقب این است که طول کابل ها بلندتر ودارای ولتاژ زیادی هستند، وزن زیاد کابل ها، هزینه بیشتر مشکلات فنی بیشتر بخاطر پیچیده تر شدن سیستم برق خودرو، از بین بردن فضای صندوق عقب اگر مشکلی در استارت زدن بوجود آمد نیاز به یک پایانه در زیر کاپوت هست چون درب صندوق عقب به برق نیاز دارد تا باز شود.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *