وبلاگ

معایب و مزایای قراردادن باتری ماشین در صندوق عقب خودرو

باتری ماشین در صندوق -رایا مارکت

شاید در نگاه اول پیدا کردن باتری ماشین در صندوق عقب برای شما نا آشنا باشد؛ اما حتما در برخی از ماشین های کلاسیک دیده اید که باتری ماشین 12 ولتی آنها در صندوق عقب قرار دارند.

شاید فکر کنید این یک مُد در طراحی ماشین ها در آن زمان بوده و برخی از شرکت های خودروسازی قصد پیروی از این مد را داشته اند. اما باید بدانید در طراحی برخی ماشین های امروزی و حتی هیبریدی هم میتوانید باتری ماشین را در صندوق عقب خودرو پیدا کنید.

اما با اینکه فضای کافی برای قرارگیری باتری ماشین در زیر کاپوت فراهم هست، بعضی از شرکت های خودروسازی ترجیح میدهند باتری ماشین را در صندوق عقب ماشین جاسازی کنند.
واقعا دلیل انتخاب چنین جایگاه عجیبی برای باتری ماشین چیست؟ در ادامه به این پرسش پاسخ خواهیم داد.

دلایل قرارگیری باتری ماشین در صندوق عقب

 

دلایل قرارگیری باتری ماشین در صندوق عقب

سه دلیل عمده قرارگیری باتری ماشین در صندوق عقب عبارتند از :

توزیع مناسب وزن
فضای کم کاپوت
دماo

توزیع مناسب وزن

هرچه بخواهیم کارایی یک ماشین را بالاتر ببریم، باید وزن اجزای داخل ماشین به بهترین مدل توزیع شده باشند، و از آنجایی که موتور خودرو در زیر کاپوت ماشین قرار دارد طبیعی است که وزن بخش جلویی خودرو از قسمت عقبی ماشین بیشتر باشد.

از آنجایی که باتری ماشین حاوی مقدار زیادی سرب با وزن زیاد است، برخی از خودروسازان ترجیح میدهند با قرار دادن باتری در صندوق عقب ماشین و توزیع مناسب وزن در ماشین، کارایی آن را بالاتر ببرند.

اما اگر در ماشین شما باتری در صندوق عقب تعبیه شده و یک خودرو با عملکرد معمولی دارید حتما توزیع مناسب وزن در خودرو عامل اصلی قرارگیری باتری ماشین در صندوق عقب ماشین شما نیست.

فضای کم کاپوت

در برخی از ماشین ها که از موتور بسیار بزرگ یا سیستم ترکیبی برخوردار هستند ممکن است فضا برای قرار گیری باتری در زیر کاپوت به راحتی امکان پذیر نباشد و نیاز به قرارگیری باتری ماشین در صندوق عقب ماشین باشد.

دما

باتری ماشین به هیچ عنوان علاقه به قرار گرفتن در محل گرم و نزدیکی موتور ماشین را ندارد. نتیجه نشان داده وقتی باتری ماشین چه از نوع اسید_سرب و چه باتری اتمی در صندوق عقب ماشین قرار بگیرند عمر بسیار طولانی تری خواهد داشت.

در این مورد خاص، عامل دما تعیین کننده محل قرارگیری باتری در صندوق عقب ماشین است. از آنجایی که موتور ماشین عامل تولید گرمای موجود در زیر کاپوت ماشین است، قرارگیری باتری در صندوق عقب عاقلانه به نظر میرسد.

در خودروهای هیبریدی میتوانید از کابل هایی با قطر کمتر استفاده نمایید و قرارگیری باتری در ماشین های هیبریدی در صندوق عقب برای صاحبان خودرو ارزان تمام میشود.

ولی اگر شما صاحب خودروی غیر هیبریدی هستید، برای قرارگیری باتری در صندوق عقب ماشین نیاز به کابل هایی با قطر بیشتر خواهید داشت؛ پس قرار گیری باتری ماشین در خودروهای غیر هیبریدی برای صاحبان ماشین مقرون به صرفه نیست.

مزایای قرارگیری باتری ماشین در صندوق عقب ماشین
به توزیع وزن کمک میکند
افزایش طول عمر باتری ماشین
کاهش لرزشهای باتری
معایب قرارگیری باتری ماشین در صندوق عقب
طول کابل ها بلندتر ودارای ولتاژ زیادی هستند
وزن زیاد کابل ها
هزینه بیشتر
مشکلات فنی بیشتر بخاطر پیچیده تر شدن سیستم برق خودرو
از بین بردن فضای صندوق عقب
اگر مشکلی در استارت زدن بوجود آمد نیاز به یک پایانه در زیر کاپوت هست چون درب صندوق عقب به برق نیاز دارد تا باز شود.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *