وبلاگ

چگونه یک دیسک و صفحه با کیفیت انتخاب کنیم ؟

بهترین دیسک و صفحه ماشین

دیسک و صفحه یا به اختصار صفحه کلاچ، از مهمترین قطعات مورد استفاده در اتومبیل است. وظیفه اصلی این قطعه، فراهم کردن امکان تعویض دنده در خودرو می باشد. صفحه کلاچ با قطع ارتباط بین جعبه دنده یا گیربکس با موتور خودرو، امکان تعویض دنده را فراهم می کند.
عمر صفحه کلاچ مانند سایر قطعات موجود در خودرو محدود است و باید پس از طی این مدت، تعویض شده تا از آسیب رساندن به سایر قطعات توسط آن جلوگیری شود. عوامل مختلفی بر روی عمر دیسک و صفحه، تاثیرگذار است و می توانند باعث کاهش عمر این قطعه شوند.

دیسک و صفحه چیست؟

صفحه کلاچ یکی از اصلی ترین قطعات در خودرو است. توسط این قطعه امکان تعویض دنده در خودرو بدون نیاز به خاموشی موتور امکان پذیر خواهد بود. این قطعه با ایجاد فاصله لحظه ای بین چرخ لنگر و محور داخل گیربکس، مانع از انتقال نیروی موتور به گیربکس می شود. در نتیجه شما قادر خواهید بود که به راحتی دنده را تعویض کنید.
راستی خودرو شما دنده دستی دارد یا دنده اتوماتیک؟ چون صفحه کلاچ هم در خودروهای دنده دستی و هم در خودروهای دنده اتوماتیک وجود دارد. اما یک فرق وجود دارد، که در خودروهای دنده دستی، پدال کلاچ برای راه اندازی سیستم صفحه کلاچ وجود دارد، اما در خودروهای دنده اتوماتیک، کلاچ به شکل اتوماتیک گرفته می شود و چیزی تحت عنوان پدال کلاچ وجود ندارد. بیشتر بخوانید “کار صفحه کلاچ چیست؟” .

قیمت دیسک صفحه خودرو

طول عمر صفحه کلاچ

صفحه کلاچ مانند تمامی قطعات استفاده شده در خودرو دارای طول عمر مشخصی است و پس از سپری شدن این زمان، باید صفحه کلاچ تعویض شود. معمولا پس از طی مسافتی بین 50 تا 60 هزار کیلومتر، بهتر است صفحه کلاچ تعویض شود. البته شرایط استفاده از خودرو مانند سرعت گیری زیاد، ترمزهای ناگهانی و نیم کلاچ گیری مکرر نیز در خرابی دیسک و صفحه و لزوم تعویض آنها موثر خواهد بود.
عدم تعویض به موقع دیسک آسیب دیده، باعث اعمال فشار زیاد به گیربکس و موتور در هنگام تعویض دنده خواهد شد و آسیب های جبران ناپذیری را به خودروی شما وارد می کند. از این رو بهتر است در صورت طی شدن مدت عمر صفحه کلاچ و یا هرگونه آسیب به آن، در اسرع وقت نسبت به تعویض و جایگزینی آن با نمونه نو اقدام کنید. 

قیمت دیسک و صفحه ماشین

تعویض دیسک و صفحه

تعویض صفحه کلاچ باید پس از طی مسافت 50 تا 60 هزار کیلومتر و در بعضی موارد 80 هزار کیلومتر، لازم است تا صفحه و دیسک تعویض شود. علاوه بر این مورد:

در صورتی که خودرو پس از تعویض دنده سرعت نمی گیرد.
یا خودرو در حالت سکون و بر روی دنده 1 دچار لرزش می شود.
یا تعویض دنده به سختی و یا با صدای غیر طبیعی انجام می شود.

بیانگر آسیب دیدگی دیسک و صفحه است و باید صفحه کلاچ سریعا تعویض شود.

انتخاب یک دیسک و صفحه با کیفیت 

برای خرید دیسک و صفحه لازم است تا نکاتی را مدنظر داشته باشید.

اولین نکته تعیین کننده در انتخاب شما، قیمت دیسک و صفحه است. این موضوع در مشخص کردن محدوده خرید شما در بین برندهای داخلی یا خارجی مستقیما تاثیرگذار است.
دومین نکته ای که باید در هنگام خرید صفحه کلاچ به آن دقت کنید، برند دیسک و صفحه است. خرید از برندهای نا آشنا نوعی ریسک محسوب می شود که در صورت مناسب نبود کیفیت آن برند، ناچار به صرف هزینه مجدد برای خرید از یک برند معتبر و شناخته شده را خواهید داشت. بنابراین بهتر است در صورتی که تا به حال برای خرید صفحه کلاچ شخصا اقدام نکرده اید، با کمک گرفتن از افراد متخصص، یا از یک فروشگاه معتبر و که دارای محصولات با کیفیت است، خریداری کنید.
سومین نکته ای مهم در خرید دیسک و صفحه، نوع ساختار صفحه کلاچ است. در این مورد بهتر است به سراغ مدل هایی که دارای بلبرینگ با کیفیت و فنر قوی هستند، بروید.
آخرین نکته در مورد خرید صفحه کلاچ نیز مربوط به نوع استفاده شما از خودرو خودتان است. در صورتی که زیاد نیم کلاچ می گیرید و یا ترمزها و تغییر سرعت های مکرر دارید، بهتر است از کلاچ های نرم تر استفاده کنید.

قیمت صفحه کلاچ یا همان دیسک و صفحه

بهترین برندهای صفحه کلاچ با کیفیت در ایران

در ایران، در بین برندهای تولید کننده مطرح داخلی و خارجی صفحه کلاچ، چندین برند مانند دیسک و صفحه دایکن، دیسک و صفحه عظام، برندهای سکو، والئو و ….وجود دارند. برند والئو یک برند فرانسوی است. این برند تولید کننده انواع دیسک و صفحه پراید، پژو405، پژو 206، ال نود، مگان، کاپرا، ام وی ام، رانا و ….می باشد.
این برند به دلیل عدم استفاده از ترکیبات شیمیایی آروماتیک و مواد سرطان زا، در هنگام گرم شدن بوی نامطبوعی ندارد و از این جهت در بین برندهای باکیفیت قرار دارد.

دیسک و صفحه پراید عظام از تولیدات برند عظام است. این برند یکی از برندهای معتبر و با کیفیت داخلی است که تولیدات با سطح قابل قبول و هم رده با برندهای خارجی، اما با قیمت بسیار پایین تر از آنها را به بازار عرضه می کند. این برند تولید کننده انواع صفحه کلاچ مخصوص پراید، پژو 206، رانا، پژو 405، ریو و پیکان است.

فروشگاه اینترنتی رایا مارکت

فروشگاه اینترنتی رایا مارکت مرکزی تخصصی برای خرید لوازم خودرو می باشد. خرید دیسک و صفحه خودرو، خرید باتری ماشین، خرید باتری صبا باتری، خرید روغن موتور و ... همه خرید های شما با بهترین کیفیت و خیلی سریع برای شما ارسال می گردد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *