وبلاگ

فاکتورهای مهم برای نگهداری باتری ماشین در زمستان

امداد باتری ماشین -رایا مارکت

مقدمه

امداد باتری ماشین

بیش از هر چیز دیگری در خودروی خود، در فصل زمستان باید مواظب باتری خودرو باشید. باتری عنصر حیاتی است که ماشین بدون آن عملا بیکار و بدون فعالیت است. شما می‌توانید با رعایت نکاتی کلیدی و مهم در سلامت آن کوشا باشید.

نگهداری باتری ماشین در زمستان

همانطور که قبلا هم گفتیم باتری ماشین دقیقا همان قطعه‌ای است که اگر درست کار نکند یا از کار بیفتد باید قید استارت زدن و حرکت کردن ماشین را بزنید. تا این قطعه حیاتی در ماشین درست کار نکند دیگر شما هیچ چاره‌ای جز شارژ کردن یا تعویض آن ندارید.

پس می‌توان گفت عمر باطری ماشین مسئله مهمی است که همه ما به عنوان راننده باید به آن توجه ویژه داشته باشیم. اما مشکلی که در حال حاضر داریم، سرمای زمستانی است که بر باتری ماشین تاثیری سوء خواهد گذاشت. در این مقاله می‌خواهیم این تاثیرات را بررسی کرده و برای مقابله با آن‌ها روش‌هایی را بیابیم

عمر باطری ماشین

واقعا علت کار نکردن باتری ماشین در زمستان و کوتاه شدن عمر آن چه می‌تواند باشد؟ مسلما وقتی حرف از زمستان می‌شود توقع هوای سرد را داریم که باعث بروز مشکلاتی در خودروی شما خواهد شد. معمولا بسیاری از اتومبیل‌ها را دیده‌ایم که در زمستان هر چه استارت می‌زنند ماشینشان روشن نمی‌شود تا جایی که نیازمند امداد باتری ماشین خواهند شد.

چون مشکلات استارت نزدن از باتری خودرو نشأت می‌گیرد. چرا؟ هوای سرد باعث می‌شود که سیستم برق رسانی باتری به درستی عمل نکند و معمولا این اتفاق سر صبح می‌افتد زیرا ماشین از شب تا صبح در حالت سکون بوده و حسابی یخ زده است، حال باتری آن نیازمند یک شوک بوده تا درست عمل کند اما چنین اتفاقی نمی‌افتد و شما دچار مشکل خواهید شد. اینجاست که تنها چاره امداد باتری ماشین است.

اما دوست داریم بدانیم دلیل اصلی خراب شدن باتری در فصل زمستان چیست؟ سه دلیل کاربردی و تخصصی را می‌توان نام برد:

  • ظرفیت باتری خودرو کاهش می‌یابد.
  • زمان استارت زدن، برق زیادی از موتور خودرو گرفته می‌شود.
  • برق اضافی که از سمت لوازم برقی اضافی از ماشین گرفته می‌شود.

این سه مورد می‌توانند خراب شدن باتری ماشین را تسریع کرده و باعث شوند. البته ناگفته نماند که اتفاق روشن نشدن و به مشکل خوردن تنها مخصوص آن‌هایی می‌شود که عمر باطری ماشین کم شده باشد و عمری از آن گذشته باشد. در غیراینصورت اگر از باتری‌های نو و قوی استفاده می‌کنید با چنین مشکلاتی در فصل زمستان هم مواجه نخواهید شد.

فاکتورهای مهم برای نگهداری باتری ماشین در زمستان

و اما سوال اصلی که باید در این مقاله به آن پاسخ دهیم این است که در فصل سرد سال دقیقا چه راه‌ها و فاکتورهایی را رعایت کنیم تا با مشکل خرابی باتری مواجه نشویم؟

کابل‌های باتری را بررسی کنید

در فصل زمستان باید بیشتر از گذشته کابل های متصل به باتری و محل اتصال آن ها را مورد بررسی قرار دهید و چک کنید که مبادا جدا شده باشند. اگر کابل‌ها در وضعیت درستی قرار نداشته باشند، خیلی فوری ماشین خود را به تعمیرگاه مطمئن ببرید تا این مشکل را برطرف کند وگرنه همین که سرما بر ماشین شما غلبه کند شما دچار مشکل روشن شدن خودرو خواهید شد.

باتری ماشین خود را در صورت لزوم شارژ کنید

ولتاژ مورد نیاز برای خودروی شما نباید کمتر از ۱۲.۶ ولت باشد. اگر از این میزان کمتر است پس با خطر بالایی مواجه هستید. زیرا در هوای سرد با یخ زدگی باتری مواجه خواهید شد و کار باتری خودروی شما تمام است. با کمک شارژر باتری می‌توانید هر زمان که فکر کردید ماشین شما با ولتاژ کمی مواجه شده، آن را شارژ کنید.

درست استارت بزنید

در کل استارت زدن صحیح یک اصل است اما در زمستان این موضوع بیشتر از سایر زمان‌ها موثر است. مثلا زمانی که قرار است استارت بزنید لطفا تمامی بخش‌های برقی خودروی خود از قبیل چراغ‌ها و رادیو باید قطع باشند. این‌ها همه یه منبع برق خودرو وصل هستند و بیش از حد از ماشین انرژی می‌گیرند. پس توجه کنید که حتما خاموش باشند و سپس استارت بزنید. همچنین برای استارت زدن باید سوئیچ را ده ثانیه بچرخانید و اگر خودروی شما روشن نشد، یک دقیقه زمان بدهید و مجدد تست کنید.

اگر به این سه نکته کلیدی که در بالا گفته شد توجه کنید حتما عمر باطری ماشین را افزایش داده و دیگر نیازی به امداد باتری ماشین یا خرید مجدد آن نخواهید داشت.

نکاتی کلیدی در افزایش عمر باتری خودرو

  • برق خودرو و باتری خودروی خود را بصورت دوره‌ای برای چک آپ فراموش نکنید.
  • ترمینال‌های باتری خودرو را بصورت کامل تمیز کنید و اجازه ندهید کثیف بماند.
  • در زمستان خودروی خود را در محلی گرم و بدور از برف و باران نگهداری کنید.

اگر زمانی با مشکل مواجه شدید، اشکالی ندارد! امداد باتری ماشین رایا مارکت در خدمت شماست. می‌توانید با مراجعه به وبسایت آن و مشاهده باتری‌های استاندارد خودرو آن را سفارش داده و در محل همراه با گارانتی تحویل بگیرید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.